Ubezpieczenia

Badanie kierowców dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego

poleć drukuj

Po polskich drogach jeździ co najmniej 240 tys. samochodów bez ważnej polisy OC, zaś 7% kierowców, posiadają tzw. podwójne OC, czyli mają zawarte dwie polisy jednocześnie. – wynika z badania „Polacy o ubezpieczeniach” przeprowadzonego przez CUK Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Według badania co setny badany kierowca, przyznał się do nieposiadania ubezpieczenia obowiązkowego. 13% ankietowanych przyznało się do znajomości z osobą niepłacącą składki. „Wyniki są niepokojące, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż rzeczywistość może być jeszcze gorsza, z uwagi na deklaratywny charakter badania. Na samych terenach wiejskich, aż 27 proc. badanych przyznało się do znajomości z osobą niespełniającą obowiązku posiadania ubezpieczenia OC samochodu. W mniejszych miejscowościach informacja o tym, że sąsiad jeździ bez polisy, rozniesie się szybciej niż w większych miastach. Stąd ten wysoki wynik. Poza tym na obszarze wiejskim z samochodów korzysta się rzadziej niż w aglomeracjach” – mówi Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Według obowiązującej w Polsce ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, każdy kto posiada pojazd mechaniczny jest zobowiązany do wykupienia obowiązkowej polisy OC. Nowe przepisy wprowadzone od stycznia br, zwiększyły sankcje karne dla osób podróżujących bez aktualnej polisy. Kierowca nieposiadający OC na samochód osobowy zapłaci obecnie ponad 1000 zł więcej niż w ubiegłym roku, czyli aż 3000 zł. Nowelizacja ustawy, która ma wejść w życie w lutym, ochroni posiadaczy pojazdów mechanicznych od pułapki tzw. podwójnego ubezpieczenia. „Po wprowadzeniu nowelizacji to na ubezpieczycielach będzie ciążyć konieczność pilnowania umów klientów. Na 14 dni przed końcem okresu ubezpieczenia towarzystwo, z którym podpisaliśmy umowę, będzie musiało przesłać nam informację o tym, że możemy zrezygnować lub przedłużyć polisę na kolejny okres. Z kolei jeśli ubezpieczenie zostanie automatycznie przedłużone na kolejny okres – będziemy mogli wypowiedzieć umowę.  Dzięki tym zmianom klienci unikną dodatkowych kosztów z opłacania dwóch polis.” – tłumaczy Maciej Kuczwalski.

Wyniki badania pokazują, że 20,1 proc. kierowców, spóźniło się kiedyś z opłatą składki za ubezpieczenie OC komunikacyjne. – „Duża liczba dłużników jest rezultatem tego, że konsekwencje wynikające z niezapłacenia składki nie są poważne. Gdy kierowca nie wywiązuje się z terminu raty, zakład ubezpieczeniowy w dalszym ciągu udziela mu ochrony, przypominając jedynie o zaległości” – mówi Maciej Kuczwalski.

Polisa OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, dlatego zakres ubezpieczenia we wszystkich towarzystwach jest identyczny. Polisy różnią się jedynie ceną. W zależności od ubezpieczyciela cena może różnić się nawet o kilkaset złotych. Aby klient świadomie wybrał ofertę i sporo zaoszczędził, może skorzystać z multiagencji ubezpieczeniowej, która posiada oferty wielu towarzystw. Ceny można porównywać również za pomocą dostępnych w Internecie kalkulatorów” – tłumaczy Maciej Kuczwalski.

Polscy kierowcy mimo, dużej różnicy cen w ubezpieczeniach, rzadko decydują się na zmianę ubezpieczyciela. W badaniu największa liczba respondentów wskazała, że ani razu (32,7 proc.) lub jedynie raz (28,5 proc.) zmieniła Towarzystwo Ubezpieczeniowe przy zakupie polisy OC. – „Najbardziej aktywni są kierowcy posiadający samochód od 10-15 lat. Wśród nich tylko 4,2 proc. nigdy nie zmieniło ubezpieczyciela. Ciekawe jest to, że w grupie osób posiadających samochód od ponad 30 lat aż 22,3 proc. również nigdy nie zakupiło polisy u innego Towarzystwa” – mówi Maciej Kuczwalski.

Świadomość Polaków systematycznie rośnie, jednak w dalszym ciągu dominuje przekonanie, że przywiązanie do jednego ubezpieczyciela przynosi największe korzyści – „W rzeczywistości bardzo rzadko zdarza się sytuacja, w której zakupione w zeszłym roku najtańsze ubezpieczenie, obecnie nadal jest najlepsze na rynku. Stawki zmieniają się z miesiąca na miesiąc, tak więc przedłużając polisę powinniśmy sprawdzić sytuację panującą na rynku” – tłumaczy Maciej Kuczwalski.

*Badanie „Polacy o ubezpieczeniach” zostało przeprowadzone w terminie od 20 października do 20 listopada 2011 roku przez firmę CUK Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Zrealizowano je metodą CAWI, przy użyciu ankiety zamieszczonej w Internecie. Badanie było anonimowe.

źródło: CUK Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych


Tagi: , , , , ,

Jak dochodzić swoich spraw gdy uszkodzimy samochód... Eksperci internetowej porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl radzą, jak dochodzić swoich praw, w sytuacji gdy posiadacz pojazdu uszkodził nie ze swojej ...
Jak zachować się gdy przytrafi nam się kolizja dro... Wielogodzinna podróż samochodem, tłum aut na drodze, przebudowy, dziurawa nawierzchnia, a do tego wszystkiego jeszcze nudzące się maluchy w samochodzi...
Większe składki na rzecz Ubezpieczeniowego Fundusz... Firmy ubezpieczeniowe oferujące polisy komunikacyjne OC zgodziły się wczoraj – choć po gorącej dyskusji - na podwyżkę składki na Ubezpieczeniowy Fundu...
Kupujący polisy komunikacyjne nie zawsze podają pr... W ciągu roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny planuje udostępnić firmom ubezpieczeniowym - w trybie on-line - narzędzie do weryfikacji zniżek za b...
Ergo Hestia zmienia szatę graficzną logo Ergo Hestia będzie miała nowy system identyfikacji wizualnej. Zmianie ulegnie logo firmy i kolorystyka, w której dominować mają czerwień i szarość. ...