Ubezpieczenia

Znane firmy promują bezpieczną jazdę

poleć drukuj

Trzy firmy: Subaru Import Polska, TUiR Warta, Keratronik i Szkoła Jazdy Subaru zainicjowały program „Bezpieczny Kierowca”, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa na drodze. Projekt łączy kilka elementów – bezpłatną edukację niedoświadczonych kierowców, monitoring zachowań kierowców na drodze oraz zniżki przy zawieraniu ubezpieczenia komunikacyjnego dla osób deklarujących bezpieczną jazdę.

W 2009 roku nadmierna prędkość była przyczyną blisko 11 tys. wypadków drogowych, tj. 31% spośród wszystkich wypadków spowodowanych przez kierujących pojazdami. Zginęło w nich 1438 osób, co stanowi prawie połowę wszystkich ofiar wypadków komunikacyjnych.

– Postanowiliśmy stworzyć program, który z jednej strony zachęci kierowców do bezpiecznej jazdy, a z drugiej zmobilizuje ich do przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Taką mobilizacją ma być zgoda kierowcy na bezpłatne monitorowanie „wypadkowe” i poddanie się restrykcjom w przypadku złamania przepisów – powiedział prezes zarządu Subaru Import Polska Witold Rogalski, inicjator programu „Bezpieczny Kierowca”.

Ponieważ najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość i niedostateczne opanowanie techniki jazdy, elementem programu jest bezpłatny udział niedoświadczonych kierowców w profesjonalnym szkoleniu w zakresie bezpiecznej jazdy, prowadzonym przez Szkołę Jazdy Subaru.

W wypadkach drogowych sprawą kluczową jest szybkie udzielanie pomocy. Stąd też w samochodach marki Subaru instalowany jest Inteligentny System Ratunkowy drugiej generacji (ISR2), który automatycznie rozpoznaje wypadek i natychmiast powiadamia służby ratownicze o zdarzeniu, co znacząco przyspiesza udzielenie pomocy ofiarom wypadku. ISR wyposażony jest również w funkcję antykradzieżową oraz rejestrator prędkości w trakcie wypadku.

– ISR jest obecny na rynku od 2008 roku. To ciągle jedyny taki produkt dostępny na polskim rynku, zdobywający sobie coraz szersze grono zadowolonych klientów. To jeszcze jeden argument na to, że kierowcy coraz bardziej cenią sobie poczucie bezpieczeństwa. Z tym większą przyjemnością uczestniczymy w tym unikalnym programie, promującym zasady bezpiecznej jazdy.– powiedział Bartłomiej Nowak, dyrektor zarządzający Keratronik.

Kierowcom deklarującym bezpieczną jazdę WARTA zaoferuje specjalną 25% zniżkę na ubezpieczenie komunikacyjne, niezależną od posiadanych już przez użytkownika pojazdu zniżek bonus-malus.

Zniżkę otrzyma każdy kierowca, który zamontuje system ISR i wyrazi zgodę na badanie przez WARTĘ ostatniej minuty jazdy w przypadku wystąpienia kolizji lub innego zdarzenia drogowego, skutkującego odpowiedzialnością ubezpieczyciela oraz w przypadku niedoświadczonych kierowców weźmie udział w bezpłatnym szkoleniu SJS. Jeśli rejestrator wykaże, że kierowca w czasie ostatniej minuty przed zdarzeniem rażąco przekroczył dopuszczalną prędkość na danym terenie, tj. o ponad 30 km/h, będzie obciążany udziałem własnym w wysokości 20%.

– Wierzymy, że nasz program, który oferuje kierowcom konkretne narzędzia podnoszące ich umiejętności i bezpieczeństwo na drodze i jednocześnie zobowiązuje ich do przestrzegania zasad bezpieczeństwa zagwarantuje powodzenie naszego przedsięwzięcia. Tego życzymy sobie i wszystkim uczestnikom dróg. – powiedział Witold Rogalski.

***

Statystyki dotyczące liczby ofiar wypadków komunikacyjnych pokazują, że choć liczba wypadków w Polsce nie jest najwyższa w porównaniu do innych krajów UE (w 2008 r. plasowaliśmy się tu na 6 pozycji), to od wielu lat odnotowujemy największą liczbę osób zabitych. Dla porównania w 2008 r. w Polsce odnotowano ok. 49 tys. wypadków, w których zginęło prawie 5,5 tys. osób, podczas gdy np. w Niemczech w 321 tys. wypadków (najwięcej w EU) zginęło ok. 4,5 tys. osób. Wg policyjnych statystyk najczęstszym powodem wypadków ze skutkiem śmiertelnym jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. W 2009 r. w 10 934 wypadków z tego powodu zginęło na drogach aż 1 438 osób, (co stanowi 45,8 % ofiar śmiertelnych wszystkich wypadków drogowych) a 15 907 zostało rannych . Dla porównania na 8 826 wypadków z powodu nieprzestrzegania pierwszeństwa przejazdu zginęło 445 osób (14,2% wszystkich zabitych).

Źródło: Warta


Tagi: , , , ,

Przed zakupem ubezpieczenia autocasco warto zapozn... Zakupowi nowego lub kilkuletniego auta towarzyszy zwykle dodatkowy, niemały wydatek związany z ubezpieczeniem autocasco (AC). I choć polisy takiej nie...
Właściciele podtopionych samochodów otrzymają odsz... Posiadacze obowiązkowego ubezpieczenia OC nie mają możliwości z tej polisy pokrycia szkód samochodowych wywołanych przez powódź i podtopienia. ...
Zbliża się kolejna podwyżka cen za obowiązkowe ube... Obowiązkowe OC może w 2012 roku kosztować nawet o 20 procent więcej - pisze „Rzeczpospolita”. Towarzystwa tłumaczą podwyżki między innymi rosnącymi ce...
Nie każdy poszkodowany otrzyma pojazd zastępczy Sąd Najwyższy w wyjaśnieniu do uchwały z 17 listopada 2011 r. oświadcza, że każdy przypadek zwrotu kosztów wynajmu samochodu zastępczego musi być rozw...
Badanie kierowców dotyczące obowiązkowego ubezpiec... Po polskich drogach jeździ co najmniej 240 tys. samochodów bez ważnej polisy OC, zaś 7% kierowców, posiadają tzw. podwójne OC, czyli mają zawarte dwie...