Ubezpieczenia

Właściciele podtopionych samochodów otrzymają odszkodowanie tylko z AC

poleć drukuj

Posiadacze obowiązkowego ubezpieczenia OC nie mają możliwości z tej polisy pokrycia szkód samochodowych wywołanych przez powódź i podtopienia.

Powodzianin ma prawo do odszkodowania z towarzystwa ubezpieczeniowego za utracone i uszkodzone mienie na skutek zalania i podtopienia tylko wówczas, gdy wykupił odpowiednią polisę.

– Aby otrzymać odszkodowanie za zniszczony samochód, trzeba wykupić ubezpieczenie autocasco (AC) – mówi Izabela Tworzydło z TUiR Warta.

Jest to dobrowolne ubezpieczenie pojazdów od skutków zniszczenia i kradzieży, którego zakres jest ustalany indywidualnie w tzw. ogólnych warunkach ubezpieczeń. Najczęściej obejmuje również szkody spowodowane zdarzeniami losowymi, między innymi powodzią i innymi żywiołami.

– Wykupując polisę obejmującą taki zakres szkód, posiadacz samochodu nie musi nabywać jeszcze dodatkowo specjalnego pakietu powodziowego – tłumaczy Magdalena Olborska z biura prasowego PZU i PZU Życie.

Za zniszczony samochód odszkodowanie z ubezpieczenia autocasco otrzyma nie tylko powodzianin, lecz również każdy posiadacz tej polisy, który mieszka w innym rejonie kraju, a jedynie przyjechał na tereny objęte powodzią i tam jego pojazd został podtopiony albo zalany.

Na wypłatę odszkodowania z autocasco mogą liczyć również powodzianie, którzy polisą objęli maszyny rolnicze. Niektórzy ubezpieczyciele oferują rolnikom również dobrowolne ubezpieczenia mienia ruchomego gospodarstw rolnych. Posiadacz takiej polisy w razie podtopienia maszyn, traktorów i ciągników może liczyć na odszkodowanie.

Straty powodzianin nie musi zgłaszać osobiście w placówce ubezpieczyciela, ale może to zrobić przez internet albo dzwoniąc na infolinię. Informacje o tych zdarzeniach losowych towarzystwa ubezpieczeniowe już przyjmują, na przykład w Warcie do tej pory zgłoszono już 50 szkód samochodowych.

– Natomiast posiadacze obowiązkowego ubezpieczenia OC nie mają możliwości z tej polisy pokrycia szkód samochodowych wywołanych przez powódź i podtopienia – wyjaśnia Izabela Tworzydło.

Odszkodowania za zniszczony samochód powodzianin nie otrzyma również w razie ubezpieczenia nieruchomości i mienia ruchomego, ponieważ takie polisy nie obejmują pojazdu, który na przykład stał obok domu i został razem z nim zalany.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Tagi: , , , ,

Jak dochodzić swoich spraw gdy uszkodzimy samochód... Eksperci internetowej porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl radzą, jak dochodzić swoich praw, w sytuacji gdy posiadacz pojazdu uszkodził nie ze swojej ...
Przed zakupem ubezpieczenia autocasco warto zapozn... Zakupowi nowego lub kilkuletniego auta towarzyszy zwykle dodatkowy, niemały wydatek związany z ubezpieczeniem autocasco (AC). I choć polisy takiej nie...
Likwidacja szkód przez internet w Liberty Direct Liberty Direct uruchomiło platformę służącą monitorowaniu likwidacji szkód przez internet. Przy pomocy nowego systemu Klienci towarzystwa będą mogli ś...
Brak ważnego badania technicznego skutkuje poważny... Pamiętaj, że poruszając się po drogach samochodem bez ważnego badania technicznego ryzykujesz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i odmową wypłaty ods...
Jak zachować się gdy przytrafi nam się kolizja dro... Wielogodzinna podróż samochodem, tłum aut na drodze, przebudowy, dziurawa nawierzchnia, a do tego wszystkiego jeszcze nudzące się maluchy w samochodzi...