Ubezpieczenia

Ubezpieczenie istotnym elementem przy zarządzaniu pojazdami firmowymi

poleć drukuj
Co oprócz OC powinna zawierać polisa na samochód firmowy? O jakich dodatkach w postaci AC i Assistance powinien pomyśleć przedsiębiorca, aby liczyć na pomoc ubezpieczyciela? Na te pytania odpowiada Andrzej Trendak – Menedżer d/s Ubezpieczeń Komunikacyjnych w Gothaer TU S.A.

Przedsiębiorstwa z sektora MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa) coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania z zakresu zarządzania pojazdami firmowymi, które pozwalają na skuteczniejszą kontrolę ich użytkowania, a w konsekwencji optymalizację kosztów. Dbałość o wydajność floty firmowej, to również dbałość o jej bezpieczeństwo w razie awarii lub wypadku.Dzisiejszy monitoring flot to nie tylko kontrola zakresu funkcjonowania pojazdu (czyli jak się porusza pojazd, gdzie obecnie się znajduje, czy był wykorzystany w celach prywatnych), ale także kontrola ile średnio spala paliwa, gdzie był zatankowany itp. Jedną z ciekawostek jest możliwość uzyskania od służb celnych powiadomienia SMS w przypadku, gdy skradziony pojazd zbliża się do przejścia granicznego.A co z ochroną pojazdów? Standardowa ochrona autocasco często nie jest wystarczająca. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych przygotowało oferty specjalne z myślą o klientach, którzy posiadają floty wielkości 10 lub więcej pojazdów. Warunki Autocasco dedykowane temu segmentowi Klientów w Gothaer TU S.A. obejmują szereg ryzyk, których nie zawiera standardowa oferta Autocasco dla klienta detalicznego:

 1. Zniesienie amortyzacji części (standardowo dla pojazdów powyżej 3 lat potrącane jest tzw. zużycie części pojazdów. W wariancie zniesienia amortyzacji klient dostaje nową część).
 2. Brak konsumpcji sumy ubezpieczenia po szkodzie(w przypadku wystąpienia kilku szkód w ciągu trwania umowy ubezpieczenia automatycznie pomniejsza się sumę ubezpieczenia, w tym zaś przypadku suma ubezpieczania nie jest pomniejszana o kolejne szkody).
 3. Zniesiony udział własny w szkodach autocasco(jest to określona umownie część szkody jaką ubezpieczający będzie pokrywał z własnych środków. Dla klienta flotowego nie stosuje się tego typu potrąceń).

 

Kupując ubezpieczenie warto je również rozszerzyć o ochronę Assistance. Coraz więcej klientów wie, że ubezpieczenie Assistance powinno obejmować pomoc nie tylko w przypadku wystąpienia wypadku drogowego, ale również w przypadku awarii pojazdu.

Najczęściej spotykane kłopoty na drodze, które powinno obejmować ubezpieczenie Assistance to między innymi:

 • wjechanie w tzw. „dziury” na drogach, które pojawiają się po pierwszych roztopach – nawet najlepsze opony zimowe nie uchronią nas od awarii jakim jest przebita opona. Wymiana przedziurawionej opony w godzinach porannych w warunkach ujemnej temperatury przez kierowcę ubranego najczęściej w garnitur i spieszącego się na kolejne spotkanie biznesowe rysuje obraz zgoła dramatyczny
 • awaria akumulatora, np. brak możliwości uruchomienia pojazdu z powodu niskich temperatur
 • każda inna awaria, która unieruchamia pojazd i której nie można usunąć na miejscu, powinna dawać prawo m.in. do zakwaterowania do 3 dni, wynajęcia pojazdu zastępczego lub też zorganizowania powrotu pociągiem. Podobne usługi są świadczone również w przypadku podróży służbowej poza granicami kraju. Dodatkowo, wersja Assistance dla flot Europa w Gothaer gwarantuje bezpłatną pomoc tłumacza w przypadku problemów językowych.

 

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie to ścieżka likwidacji szkód. Niektóre firmy, w tym Gothaer, oferują możliwość szybszej likwidacji szkody samochodów firmowych poprzez wyznaczenie dedykowanych opiekunów klienta. Taka osoba pomaga skompletować niezbędną dokumentację, co przyspiesza proces zgłoszenia szkody i udziela wszelkich niezbędnych informacji na każdym etapie likwidacji.

Rozwiązaniami, które coraz częściej mają zastosowanie w ubezpieczeniach flotowych jest opracowywanie programów mających na celu ograniczenie szkodowości, co ma realny wpływ na zmniejszenie wysokości składek płaconych przez przedsiębiorcę. Tego typu programy są przygotowywane na podstawie analiz szkodowości w ujęciu historycznym. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami jest wprowadzenie w części Autocasco:

 1. Franszyzy integralnej (czyli do jakiej wysokości wartości szkody towarzystwo ubezpieczeń nie odpowiada za szkodę).
 2. Udziału własnego (czyli jaka część szkody będzie pokrywana przez przedsiębiorcę).
 3. Ubezpieczenie w wariancie Kosztorys (w wariancie Warsztat koszty naprawy pojazdu są zdecydowanie wyższe).
 4. Wydzielony proces likwidacji szkód.

 

Do innych rozwiązań zaliczanych jako warunki prewencyjne jest wprowadzanie specjalnych regulaminów, które promują kierowców bezszkodowych, a szkodowym pozwolą na ograniczenie ilości i wartości szkód.

Zapisy stosowane w regulaminach to nie tylko kary przewidziane za spowodowanie szkody z własnej winy, ale również szczegółowy opis jak należy dbać o samochód. Przykładem jest obowiązek utrzymania należytej czystości w pojazdach (w tym absolutny zakaz palenia), dokonywanie przeglądów pojazdu firmowego (sprawdzenia poziom oleju, płynu chłodniczego, płynu hamulcowego, ciśnienia w oponach, sprawności układu elektrycznego światła).

Ciekawym elementem stosowanym przez towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach zapisów o funduszach prewencyjnych jest również wysyłanie kierowców na szkolenia doskonalące technikę jazdy. Zima i wiosna to doskonały okres do ćwiczeń i treningu podczas złych warunków atmosferycznych. Niezależnie od pogody zajęcia tego typu odbywają się zarówno na bardzo śliskich asfaltowych odcinkach, jak również na specjalnie przygotowanych do tego, nawodnionych płytach poślizgowych.

Jak widać, każdy etap zarządzania flotą jest niezwykle ważny: Nie tylko sam fakt zawarcia ubezpieczenia ale również:

 • zawarcie ubezpieczenia z odpowiednim zakresem;
 • serwis obsługi;
 • dedykowany likwidator;
 • monitoring flot przez odpowiednie systemy (GPS);
 • doszkalanie kierowców;
 • regulamin dla kierowców (sposób regulujący wykorzystanie pojazdów oraz odpowiedni system motywacyjny kar i nagród).

Źródło: Gothaer TU S.A.


Tagi: , , , ,

Liberty Direct umacnia swoją pozycję na rynku ubez... W I półroczu br. składka przypisana brutto Liberty Direct wzrosła do 61,8 mln zł w porównaniu z 38 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Oznac...
Przed kupnem ubezpieczenia sprawdź na czym polega ... Udział własny to ciekawa sprawa, o której jednak nie wszyscy kierowcy wiedzą. Z jednej strony, jeśli decydujemy się na niego sami i mądrze go określim...
Właściciele podtopionych samochodów otrzymają odsz... Posiadacze obowiązkowego ubezpieczenia OC nie mają możliwości z tej polisy pokrycia szkód samochodowych wywołanych przez powódź i podtopienia. ...
Nowa usługa w ubezpieczeniach PZU W drugiej połowie roku PZU ma wprowadzić na rynek nową usługę polegającą na tym, że po wypadku pokrzywdzony klient dostanie pojazd zastępczy, który ...
Dodatkowe zniżki przy zakupie polisy w Liberty Dir... Happyday.pl to następny portal zakupów grupowych, na którym dostępne są zniżki na polisy komunikacyjne Liberty Direct. Dla osób, które zrobią zakupy n...