Ubezpieczenia

Za wypadek spowodowany przez nieubezpieczonego kierowcę odszkodowanie wypłaci UFG

poleć drukuj

Wypłatą odszkodowań dla ofiar wypadków spowodowanych przez niezidentyfikowanych lub nie posiadających komunikacyjnej polisy OC sprawców zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wie o tym tylko dwóch na dziesięciu Polaków, choć dwa razy więcej twierdzi, że słyszało o UFG – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Funduszu przez GfK Polonia.

Ankieterzy zapytali dorosłych Polaków czy należy im się odszkodowanie gdy zostaną poszkodowani w wypadku drogowym, a jego sprawca w ogóle nie ma komunikacyjnej polisy OC lub uciekł z miejsca zdarzenia. Osiemdziesiąt procent badanych uważa, że w takiej sytuacji przysługuje im odszkodowanie. Jednak, gdy mają odpowiedzieć kto im je wypłaci – ich wiedza jest już znacznie skromniejsza.

W przypadku niezidentyfikowanego sprawcy jedynie 21% Polaków prawidłowo wskazuje, że odszkodowanie wypłaci im specjalna instytucja ubezpieczeniowo-gwarancyjna, czyli UFG.

Pozostali najczęściej uważają, że zrobi to „któraś z firm ubezpieczeniowych” (55% ankietowanych), czy też ZUS (15%). Z kolei przy kolizji z nieubezpieczonym pojazdem – Polacy mają nadzieję otrzymać odszkodowanie od: samego sprawcy (36% odpowiedzi), którejś z firm ubezpieczeniowych (26%) czy od specjalnej instytucji ubezpieczeniowo-gwarancyjnej czyli UFG (23%).

– Badania te wskazują na brak istotnych zmian w poziomie świadomości ubezpieczeniowej Polaków w zakresie zgłaszania roszczeń z tytułu wypadków drogowych spowodowanych przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych sprawców – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG. – Jednak gdy taki wypadek wydarzy się naprawdę – uważam, że więcej osób dowiaduje się o istnieniu Funduszu, gdyż aktywnie zaczyna poszukiwać możliwości otrzymania odszkodowania – dodaje.

W minionym roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił z tytułu wypadków spowodowanych przez nieubezpieczonych i nieustalonych sprawców prawie 3,5 tysiąca odszkodowań oraz obsługiwał ponad 1,1 tysiąca rent. Przy czym rośnie liczba wypadków zgłaszanych do UFG – jest to wynik rosnącej świadomości ubezpieczeniowej oraz coraz większej aktywności kancelarii odszkodowawczych.

Niewielu nieubezpieczonych właścicieli aut jednak wie, że gdy spowodują wypadek (poza zapłaceniem mandatu i opłaty karnej za brak OC) będą musieli również zwrócić UFG odszkodowanie, które Fundusz wypłacił ofiarom kolizji. W 2009 roku Fundusz zakończył 2484 takie postępowania regresowe z komunikacyjnego OC. Dochody z tego tytułu osiągnęły rekordowy poziom 14,76 mln złotych (o 6,7 % więcej niż rok wcześniej).

Nieubezpieczeni kierowcy stanowią problem nie tylko w Polsce. Poniżej, w tabeli, wartości odszkodowań dla ofiar wypadków samochodowych spowodowanych przez nieubezpieczone pojazdy, w wybranych krajach.

Ile kosztują nieubezpieczeni kierowcy w wybranych krajach (wszystkie kwoty w euro)?*

• Austria 0,5 mln
• Czechy 11,2 mln
• Polska6,3 mln
• Portugalia 23,3 mln
• Słowacja 3,6 mln
• Szwecja 54 mln
• Węgry 20,1 mln

Badanie przeprowadzone zostało w terminie 27-31 maja na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 983 dorosłych Polaków


Tagi: , , , ,

Jak dochodzić swoich spraw gdy uszkodzimy samochód... Eksperci internetowej porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl radzą, jak dochodzić swoich praw, w sytuacji gdy posiadacz pojazdu uszkodził nie ze swojej ...
Przed zakupem ubezpieczenia autocasco warto zapozn... Zakupowi nowego lub kilkuletniego auta towarzyszy zwykle dodatkowy, niemały wydatek związany z ubezpieczeniem autocasco (AC). I choć polisy takiej nie...
Likwidacja szkód przez internet w Liberty Direct Liberty Direct uruchomiło platformę służącą monitorowaniu likwidacji szkód przez internet. Przy pomocy nowego systemu Klienci towarzystwa będą mogli ś...
Brak ważnego badania technicznego skutkuje poważny... Pamiętaj, że poruszając się po drogach samochodem bez ważnego badania technicznego ryzykujesz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i odmową wypłaty ods...
Jak zachować się gdy przytrafi nam się kolizja dro... Wielogodzinna podróż samochodem, tłum aut na drodze, przebudowy, dziurawa nawierzchnia, a do tego wszystkiego jeszcze nudzące się maluchy w samochodzi...