Ubezpieczenia

5 kroków do udanego urlopu z Mondial Assistance

poleć drukuj

Problemy takie jak wielogodzinne opóźnienia lotów czy pojawiające się nagle kłopoty ze zdrowiem mogą popsuć każdy urlop. Na szczęście możemy skutecznie zabezpieczyć się przed większością przykrych zdarzeń zagranicą. Wystarczy pamiętać o pięciu uniwersalnych zasadach – radzi Mondial Assistance.

Problemy w czasie wyjazdów dotykają polskich turystów każdego roku. Najczęściej są to kłopoty ze zdrowiem wynikające ze zmiany flory bakteryjnej czy np. udaru słonecznego, ale zdarzają się też poważne w skutkach wypadki. O skali występowania takich zdarzeń jak nagłe zachorowania czy inne komplikacje wymagające pomocy nie tylko lekarza, świadczą statystyki. Tylko w ubiegłym roku Centrum Operacyjne Mondial Assistance w szczycie letniego sezonu turystycznego interweniowało ponad 7.000 razy. Ryzyko nieprzewidzianych przygód zawsze możemy jednak zminimalizować.

– Przygotowując się do urlopu powinniśmy pamiętać o pięciu zasadach, które zagwarantują spokojny i bezpieczny wypoczynek. Po pierwsze, skontrolujmy nasz stan zdrowia i przeprowadźmy niezbędne szczepienia. Po drugie, wystrzegajmy się tzw. wyjazdu „w ciemno” – przed podróżą poznajmy kulturę oraz zwyczaje panujące w kraju, do którego się wybieramy. Następnym krokiem, niezbędnym w przypadku wyjazdów zagranicznych, jest sprawdzenie kontaktu do polskiego przedstawiciela dyplomatycznego w kraju docelowym. Wielu Polaków wciąż niestety zapomina o kolejnym elemencie przygotowań, jakim jest wybór odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Ostatnia zasada obowiązuje turystów poruszających się własnym pojazdem, którzy przed wyjazdem nie mogą pominąć kontroli samochodu i ubezpieczenia go – mówi Rafał Mrozowski, specjalista ds. marketingu z Mondial Assistance.

Ostatnie dni przed wyjazdem to zwykle gorączkowy okres kończenia projektów w pracy, wymiany waluty, pakowania czy organizacji opieki nad zwierzętami domowymi. Jednak na liście niezbędnych do załatwienia spraw znaleźć powinny się także wszystkie wspomniane reguły związane z organizacją urlopu. Gwarantują, one bowiem, że wyjazd będzie bezpieczny, a przez to udany.

5 zasad bezpiecznego urlopu według Mondial Assistance

1. Szlachetne zdrowie
Pierwszym punktem przygotowań powinno być zadbanie o zdrowie. Przed każdym wyjazdem warto rozważyć szczepienia, nawet jeśli nie mamy obowiązku ich wykonania. Wykaz znaleźć można m.in. na stronach rządowych (msz.gov.pl), jednak najbezpieczniej zasięgnąć porady lekarza. Kluczowa sprawą jest także skompletowanie apteczki, w której powinny znaleźć się środki dezynfekcyjne, maść przeciw oparzeniom słonecznym, preparaty łagodzące ukąszenia owadów, leki rozkurczowe, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, środki przeciwko chorobie lokomocyjnej oraz chusteczki lub żel do mycia rąk z substancją dezynfekującą.

2. Bez faux-pas
Przed każdym wyjazdem niezwykle istotne jest również poznanie kultury i miejscowych zwyczajów. Niezbędnym minimum jest zapoznanie się z praktycznymi informacjami na temat kraju, do którego się wybieramy. Niezbędne dane znaleźć można na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

3. Dyplomacja przede wszystkim
Strony rządowe udostępniają także aktualny wykaz ambasad i placówek konsularnych. Adres czy numer telefonu polskiego przedstawiciela w kraju, do którego się wybieramy, może przydać się w sytuacjach, kiedy zgubimy lub utracimy paszport czy zostaną nam skradzione inne dokumenty lub pieniądze.

4. Dobre ubezpieczenie zamiast kota w worku
Mimo solidnych przygotowań, choroba czy wypadek zagranicą może zdarzyć się każdemu. To właśnie z tego powodu niezbędne jest ubezpieczenie turystyczne, które zapewnia pomoc niezależnie od sytuacji i pokrycie kosztów z nią związanych. O tym, czy dana polisa turystyczna jest dobra świadczy jej zakres i limity świadczeń, do jakich ubezpieczyciel pokrywa koszty. Odpowiednia powinna zawierać takie elementy jak: pokrycie kosztów leczenia i assistance do wysokości co najmniej 80.000 zł, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków na kwotę minimum 10.000 zł, ubezpieczenie utraty lub uszkodzenia bagażu oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z minimalnym limitem 100.000 zł. To właśnie z tytułu OC w życiu prywatnym wypłacane są najwyższe odszkodowania. Sumy ubezpieczenie powinny zostać podniesione, jeżeli przewidujemy uprawianie sportów ekstremalnych, np. nurkowania. Jeśli bowiem limity świadczeń będą za niskie lub ubezpieczenie nie będzie obejmować danego ryzyka, zmuszeni będziemy partycypować w kosztach, a mogą być one znaczące. Przykładowo, koszt wezwania karetki pogotowia waha się od równowartości 40 złotych w Egipcie do 2 tysięcy złotych w Hiszpanii. Gdy konieczne jest użycie śmigłowca, koszty organizacji pomocy mogą przekroczyć 20.000 zł, a przy długotrwałej hospitalizacji i leczeniu operacyjnym – 100.000 zł. Kompleksowe ubezpieczenie nie wiąże się z wysokimi kosztami ani nakładami organizacyjnymi – poczucie bezpieczeństwa zyskujemy już za kilka złotych za 1 dzień, a jego zakup zajmuje kilka minut, ponieważ umowę można zawrzeć przez internet.

5. Sprawny sprzęt
Pojazd, którym zamierzamy się poruszać, musi zostać poddany specjalistycznym badaniom technicznym oraz zaopatrzony w wymagane wyposażenie. W Polsce są to trójkąt ostrzegawczy z homologacją, gaśnica oraz zapasowy komplet żarówek. Zalecana jest także apteczka zdrowia. Obowiązkowe wyposażenie nie wszędzie jest jednakowe, dlatego przed wyjazdem należy prześledzić przepisy obowiązujące w tym zakresie w kraju, do którego się wybieramy. Podróżowanie własnym samochodem zawsze wiąże się ponadto z ryzykiem takim jak awaria lub wypadek. Ich skutki można jednak zminimalizować wykupując przed wyjazdem odpowiednie ubezpieczenie. Dobra polisa komunikacyjna powinna gwarantować specjalistyczną pomoc techniczną i medyczną – bez względu na miejsce zdarzenia oraz porę dnia. Wśród świadczeń ubezpieczeniowych wskazywanych przez kierowców jako najistotniejsze w podróży, znajdują się organizacja i pokrycie kosztów holowania, wynajmu samochodu zastępczego, wynajęcia i sprowadzenia kierowcy zastępczego, organizacja powrotu lub kontynuacji podróży, wynajęcie hotelu, wysyłka części zamiennych. Ważne, aby nasza polisa je obejmowała, ale taż obowiązywała na terenie wszystkich krajów, przez które będziemy przejeżdżać. W niektórych polisach wykluczony jest obszar takich krajów jak Ukraina czy Białoruś.

Źródło: Mondial Assistance


Tagi: , , , ,

Jak zachować się gdy przytrafi nam się kolizja dro... Wielogodzinna podróż samochodem, tłum aut na drodze, przebudowy, dziurawa nawierzchnia, a do tego wszystkiego jeszcze nudzące się maluchy w samochodzi...
Jak poradzić sobie podczas szkody komunikacyjnej z... Według różnego rodzaju badań, większość Polaków udających się na zagraniczne wyjazdy wakacyjne udaje się do krajów europejskich. Część z nich rusza w ...
Ubezpieczenie turystyczne KARTA TRAVEL gratis do k... Europ Assistance Polska wraz z TUiR Warta opracowały pakiet assistance podróżnego Karta Travel dołączanego nieodpłatnie do ubezpieczenia domu lub mies...
Co zrobić aby wyczekiwany urlop był tym wymarzonym... Wakacje tuż tuż… biura podróży kuszą błogim wypoczynkiem pod palmami w towarzystwie egzotycznych drinków. Co zrobić, by wymarzony urlop nie okazał się...
Kup WARTA DOM KOMFORT a ubezpieczenie turystyczne ... WARTA rozpoczęła letnią promocję ubezpieczeń mieszkaniowych i turystycznych. Każdy, kto wykupi do końca lipca 2010 ubezpieczenie WARTA DOM KOMFORT otr...