Ubezpieczenia

Zasady korzystania z porównywarki ubezpieczeń

poleć drukuj

Elektroniczne kanały sprzedaży i obsługi klienta stały się powszechnie obowiązującym standardem. Trudno sobie dziś wyobrazić bank, który nie oferowałby swoim klientom dostępu do systemu bankowości elektronicznej. Rozwiązanie, jakim jest sprzedaż usług bankowych przez internet, postanowili wykorzystać również ubezpieczyciele.

Część firm ubezpieczeniowych oferuje zakup swoich produktów w wersji direct czyli bezpośrednio poprzez własną stronę internetowa. Inne udostępniają je za pomocą tzw. porównywarek ubezpieczeń.

Dostępne obecnie w sieci porównywarki ubezpieczeń stają się coraz bardziej rozbudowanymi narzędziami. Dzięki nim mamy możliwość analizy i porównania coraz większej liczby ofert ubezpieczeń turystycznych, mieszkaniowych i komunikacyjnych. Znajdziemy także i takie, które wybiorą dla nas najlepszą ofertę ubezpieczenia na życie, NNW, zdrowotnego czy emerytalnego.

Poniżej prezentujemy, jak krok po kroku wygląda proces zakupu polisy przez internet, gdy korzystamy z takiej porównywarki, oraz jakie są zalety wyboru właśnie tej drogi. Wskażemy, jak przygotować się do zakupu ubezpieczenia on-line – jakie dane będą potrzebne, ile czasu zarezerwować oraz jak będzie ten proces sfinalizowany. A wszystko to na przykładzie ubezpieczenia komunikacyjnego OC, po które z racji swojej przymusowości sięga każdy posiadacz czterech kółek.

Dlaczego warto ubezpieczać się online

Przed zakupem polisy OC część z nas szuka informacji o dostępnych na rynku ofertach w internecie – zaglądamy na strony firm ubezpieczeniowych, sięgamy po poradę innych użytkowników na forach czy blogach &ndash. Czemu więc nie wykorzystać dobrodziejstw sieci do sfinalizowania transakcji z towarzystwem ubezpieczeń i przeprowadzenia całości procesu zakupu online?

Główną zaletą tego kanału sprzedaży jest łatwość i wygoda przeprowadzenia transakcji oraz jego dostępność. Jeżeli mamy połączenie internetowe, możemy dokonać zakupu z dowolnego miejsca. Dodatkowo, używając porównywarki ubezpieczeń, mamy możliwość analizy ofert, które są dostosowane do wskazanych przez nas kryteriów. Rozbudowane wyszukiwarki wskażą nam oferty od kilku do kilkunastu ubezpieczycieli – zaoszczędzimy dzięki temu czas, który musielibyśmy stracić na zebranie informacji i wybór odpowiedniej firmy ubezpieczeniowej. Cały zakup, wraz z zapoznaniem się z różnymi ofertami, będzie trwał od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Po pierwsze – ustal warunki ubezpieczenia

Zasiadając przed komputerem w celu dokonania zakupu polisy OC, warto przygotować prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz ostatnią polisę OC. Posiadanie pod ręką informacji zawartych w tych dokumentach ułatwi i usprawni wypełnianie formularzy dostępnych na stronie porównywarki.

W pierwszym kroku zostaniesz poproszony o uzupełnienie dość szczegółowych danych dotyczących pojazdu – jego marki, modelu i wersji, roku produkcji, pojemności silnika, rodzaju paliwa, liczbie drzwi i miejsc. W tym miejscu mogą znaleźć się również pytania o to, kiedy, gdzie (w kraju czy zagranicą) i w jakim stanie (jako fabrycznie nowy czy używany) pojazd został zakupiony. Najczęściej pojawia się tu konieczność wpisania daty pierwszej rejestracji. Kolejne pytania dotyczą zazwyczaj obecnego stanu technicznego pojazdu – czy ma uszkodzenia, do kiedy ważne są badania techniczne, czy ma instalację gazową oraz czy zainstalowano w pojeździe zabezpieczenia antykradzieżowe. Niezbędne będzie również podanie obecnego przebiegu pojazdu oraz zadeklarowanie, ile kilometrów zamierzasz rocznie pokonać tym pojazdem

Zaraz po wskazaniu danych dotyczących pojazdu zostaniesz zapytany o informacje na temat użytkowania pojazdu – od kiedy jesteś jego właścicielem, ilu właścicieli wpisanych jest do dowodu rejestracyjnego oraz czy przewidujesz regularne prowadzenie pojazdu przez inne osoby.

Aby porównywarka wskazała najbardziej pasujące oferty, należy również uzupełnić ogólne dane dotyczące miejsca zamieszkania (bez podawania dokładnego adresu – najczęściej wystarczy kod pocztowy i liczba mieszkańców), wieku, stanu cywilnego (w tym informacji o posiadanych dzieciach), czasie posiadania prawa jazdy (w większości porównywarek zostaniesz poproszony o wpisanie dokładnej daty wydania prawa jazdy) i zgłoszonych w tym czasie ewentualnych szkód. Spodziewaj się również pytania o to, od ilu lat zawierasz ubezpieczenie, która firma jest twoim obecnym ubezpieczycielem oraz jakie masz zniżki.

Nie bój się podać swoich danych

Podczas wypełniania formularzy dostępnych na stronie porównywarek zdziwić mogą niektóre szczegółowe pytania dotyczące twojej osoby jako właściciela (szczególnie o stan cywilny, liczbę dzieci i wiek najmłodszego dziecka) lub sposobu użytkowania pojazdu – może na przykład pojawić się prośba o podanie kodu pocztowego miejsca, w którym parkujesz lub pytanie o to, ile kompletów kluczyków posiadasz. Nie bój się podać tego typu informacji, wpływają one bowiem na bardziej wiarygodne określenie zwyżek lub zniżek, które będziesz mógł uzyskać, a tym samym na znalezienie najlepszej dla ciebie oferty.

Jeżeli nie jesteś przekonany do udostępniania niektórych informacji, pamiętaj, że w każdym momencie możesz się wycofać bez żadnych konsekwencji. Niektóre wyszukiwarki oferują również możliwość kontaktu z doradcami poprzez infolinię. Z tej opcji można skorzystać w razie wątpliwości.

Wskazanie i porównanie najlepszych ofert

Gdy ustalisz warunki ubezpieczenia poprzez określenie swoich danych i danych dotyczących pojazdu, porównywarka wskaże najlepsze dla ciebie oferty, zazwyczaj szeregując je według najniższej ceny. W tym miejscu masz możliwość analizy różnic występujących między nimi. Ważne jest również, aby załączone były Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Zanim zdecydujesz się na kupno, zapoznaj się z nimi, ponieważ to one ostatecznie określają szczegóły dotyczące ochrony ubezpieczeniowej i obowiązków obu stron umowy.

Kupno polisy i finalizacja umowy

Po wyborze oferty, która spełnia twoje wymagania, w przypadku większości porównywarek masz możliwość zakupu ubezpieczenia online. Gdy się na to zdecydujesz, udziel – już bardziej szczegółowych – informacji na swój temat – podaj imię, nazwisko, dokładny adres zamieszkania, PESEL, telefon. Są one niezbędne do przygotowania polisy, którą następnie zostanie przesłana pocztą bądź e-mailem. Etapem finalizującym transakcję zakupu jest płatność – najczęściej możemy jej dokonać przelewem tradycyjnym, elektronicznym, a także kartą płatniczą.

Na zakończenie

Korzystając z porównywarki ubezpieczeń, należy mieć na uwadze wady tego rodzaju narzędzia. Przede wszystkim nie liczmy na to, że do porównania brane są wszystkie dostępne na rynku oferty. Przeglądarki dysponują danymi o ubezpieczeniach od kilku do kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Wybierając konkretną porównywarkę, należy zwrócić na to uwagę – im więcej ofert ma do dyspozycji, tym lepiej. Nie powinna to być jednak bariera ostatecznie zniechęcające do korzystania z porównywarek – trzeba sobie określić, czy bez korzystania z wyszukiwarki bylibyśmy w stanie poszukać i porównać więcej ofert ubezpieczeń niż te, którymi dysponuje porównywarka, oraz ile czasu by nam to zajęło.

Dobrze jest również zdawać sobie sprawę ze swoich praw, kupując polisę online, szczególnie jakie informacje muszą nam zostać przekazane przed zawarciem umowy oraz w jakich przypadkach i w jakim czasie możemy tę umowę rozwiązać.

Źródło: Bankier.pl


Tagi: , , , , ,