Ubezpieczenia

Zakup polisy za pośrednictwem banków

poleć drukuj

Przydatne podczas wakacji ubezpieczenia można kupić za pośrednictwem bankowości internetowej. W ten sposób sprzedawane są nie tylko proste polisy turystyczne, ale też komunikacyjne czy nawet ubezpieczenia mieszkań – ustalił Powszechny Dom Kredytowy. Pozwala to oszczędzić czas w przedwakacyjnym zabieganiu. Ale uwaga! Niektóre polisy będą działać dopiero po kilku dniach od ich zakupu.

Banki mają ambicje, by nie tylko rozliczać bieżące transakcje swoich klientów, ale też stać się centrum ich finansów osobistych. Stąd pomysł, by oferować nie tylko produkty stricte bankowe, ale też pośredniczyć w zakupie m.in. ubezpieczeń. Formę polis na życie mają niektóre sprzedawane przez banki produkty inwestycyjne, jednak można w ten sposób kupować także klasyczne polisy, których jedyną funkcją jest ochrona życia lub majątku ubezpieczonego. Są wśród nich zarówno bardzo proste, zestandaryzowane produkty, jak i takie, gdzie we wniosku ubezpieczeniowym należy podać wiele szczegółowych informacji.

Aby kupić polisę online, zazwyczaj trzeba być klientem banku, który pośredniczy w jej sprzedaży – a więc posiadać login i hasło do systemu bankowości internetowej, używane np. do obsługi konta osobistego. Zakupu polisy można dokonać dopiero po zalogowaniu się na swój rachunek. Od tej zasady są jednak wyjątki. Bank Millennium stworzył odrębny Market Ubezpieczeniowy, działający niezależnie od podstawowego systemu bankowości elektronicznej. Mogą z niego korzystać także osoby niebędące wcześniej klientami banku. Inną zaletą tego rozwiązania jest udostępnienie na wspólnej platformie oferty wielu ubezpieczycieli. Po określeniu parametrów produktu system transakcyjny wyświetla wszystkie oferty spełniające wskazane kryteria i na tej podstawie klient dokonuje wyboru jednego z nich.

Duże platformy, które pozwalają wybierać spośród oferty wielu towarzystw, działają także w mBanku i MultiBanku. Jednak obie te instytucje wymagają od nabywców polis posiadania konta osobistego. BZ WBK, którego oferta jest skromniejsza, pozwala na zakup ubezpieczenia turystycznego także osobom, które nie korzystają z jego usług. BPH pozwala kupić ubezpieczenie komunikacyjne zarówno wewnątrz systemu bankowości internetowej, jak i na głównej stronie www banku – ta druga  możliwość jest dostępna także dla osób nie posiadających konta w tej instytucji. Wreszcie Pekao SA umożliwia zakup polis Allianz Direct wszystkim odwiedzającym stronę banku.

Online lub przez telefon

Zakupu polisy za pośrednictwem banku można dokonać całkowicie zdalnie. Kupujący wypełnia wniosek internetowy, może wyliczyć składkę, ostatecznie wybrać ofertę, przelać składkę na wskazany rachunek i otrzymać wystawioną polisę w wersji elektronicznej.

Udział banku w sprzedaży polis może mieć jeszcze inną formę. Część instytucji umieszcza na swojej stronie internetowej formularze kontaktowe. Podanie w nich swoich danych jest równoznaczne z zamówieniem rozmowy z przedstawicielem ubezpieczyciela. Zakup polisy odbywa się wtedy przez telefon lub w sposób tradycyjny – i bank już w nim nie pośredniczy.

Już kupione, ale jeszcze nie chroni

Kupując polisę przez internet należy zwrócić uwagę nie tylko na zakres ochrony i wysokość składki, ale także na to, kiedy zaczyna się odpowiedzialność ubezpieczyciela. Zakup ubezpieczenia online nie oznacza jeszcze, że ochrona zacznie obowiązywać natychmiast. Dzieje się to najwcześniej w momencie wpłynięcia składki do ubezpieczyciela, jednak nie jest to zasadą. Zwłaszcza w przypadku polis grupowych, kiedy klient banku nie kupuje odrębnego ubezpieczenia, a jedynie wyraża zgodę na przystąpienie do umowy zawartej pomiędzy bankiem a towarzystwem ubezpieczeniowym, odpowiedzialność ubezpieczyciela może się zacząć np. dopiero pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym umowa została zawarta, a składka – wpłacona. warto też wiedzieć, że indywidualne polisy, np. turystyczne, zazwyczaj można kupować z pewnym wyprzedzeniem – np. określić, że ochrona ma się zacząć dopiero 10 dni po zawarciu umowy.

Jaką polisę kupić w banku

Przed wakacyjnym wyjazdem za granicę warto rozważyć zakup kilku typów polis. Podstawową, której brak może się okazać najbardziej kosztowny, jest ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą (często łączone w jednym pakiecie z ubezpieczeniem następstw nieszczęśliwych wypadków). Ten produkt jest wręcz stworzony do kanałów samoobsługowych, gdzie kupujący wypełnia wniosek sam, bez pomocy agenta. Formularz online, jaki trzeba wypełnić przed zawarciem takiej umowy, jest stosunkowo krótki, zaś zawarte w nim pytania – proste. Osoba kupująca ubezpieczenie musi określić kwotę ochrony, region, do którego się wybiera oraz długość pobytu za granicą. Cenę mogą dodatkowo różnicować indywidualnie zwyżki. Na przykład są nimi obciążane osoby przewlekle chore lub wyjeżdżające za granicę, by tam uprawiać sporty podwyższonego ryzyka.

Wakacje, zwłaszcza spędzane w egzotycznym kraju, to dobry pretekst, by pomyśleć o poszerzeniu pakietu posiadanych ubezpieczeń komunikacyjnych. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i trzeba je posiadać przez cały rok. Polisa AC to na tyle drogi produkt, że decyzję o jej zakupie trzeba dobrze przemyśleć – i wyjazd na wakacje nie powinien tu być decydującym argumentem. Przed wyjazdem z kraju zdecydowanie warto zaopatrzyć się w komunikacyjne assistance. Dzięki niemu gdy auto zepsuje się lub ulegnie wypadkowi, poszkodowany będzie mógł się skontaktować z mówiącym po polsku pracownikiem centrum alarmowego i poprosić o zorganizowanie pomocy. Zakup samego assistance również nie wymaga wypełniania bardzo skomplikowanych formularzy. Bardziej trzeba się napracować przy zakupie OC lub AC: wtedy kupujący musi odpowiedzieć na znacznie więcej pytań: dotyczących pojazdu, kierowcy i przebiegu posiadanych wcześniej ubezpieczeń komunikacyjnych.

Użyteczne dodatki do kart płatniczych

Warto rozważyć też zakup mniej oczywistych produktów, których posiadanie może zapewnić spokojny sen podczas wakacji. Jeśli dom lub mieszkanie przez dłuższy czas będzie stać bez opieki, rośnie szansa, że zainteresują się nim złodzieje – warto je więc ubezpieczyć przed kradzieżą. Dobrze jest się też zainteresować polisami dokładanymi przez bank do kart płatniczych. Zwykle ich wartość jest niewielka, jednak można tam też znaleźć produkty, które mogą się przydać w czasie podróży, takie jak ochrona na wypadek opóźnienia samolotu czy zagubienia bagażu przez podróżnika – pod warunkiem, że podróż była opłacona kartą. Częścią takich ubezpieczeń posiadacze kart są uszczęśliwiani na siłę, inne można włączyć lub wyłączyć w zależności od potrzeb. Klienci niektórych banków mogą to zrobić za pośrednictwem systemu bankowości internetowej, po zalogowaniu się na swoje konto.

autor: Piotr Ceregra
źródło: Powszechny Dom Kredytowy


Tagi: , , , ,

Zasady korzystania z porównywarki ubezpieczeń Elektroniczne kanały sprzedaży i obsługi klienta stały się powszechnie obowiązującym standardem. Trudno sobie dziś wyobrazić bank, który nie oferowałb...
Świat bez granic – nowy produkt w ubezpiecze... Citi Handlowy wzbogaca ofertę produktów ubezpieczeniowych przeznaczonych dla posiadaczy kart kredytowych o kolejny produkt. „Świat bez granic” to krót...
Deutsche Bank PBC uruchomił internetowy market ube... Deutsche Bank PBC we współpracy z Blue Media S.A. uruchomił własny internetowy market ubezpieczeniowy, w ramach którego dostępne są polisy turystyczne...
Specjalna promocja na zakup ubezpieczenia komunika... Od 26 lipca do 1 sierpnia trwa specjalna promocja cenowa Allianz Direct w ubezpieczeniach komunikacyjnych oraz turystycznych. Każda osoba, któ...
Ubezpieczenia turystyczne oferowane przez Generali... Inseco.pl we współpracy z Generali TU. S.A. oferuje ubezpieczenie turystyczne dla osób wyjeżdżających poza granice kraju. Każdy z wariantów zawiera ub...