Ubezpieczenia

Zabezpiecz się przed podróżą

poleć drukuj

Zbliża się kolejny długi weekend. Wielu z nas wykorzysta wolne dni na wypoczynek. Niezależnie od tego, czy wybierzemy się na krótki urlop w Polsce czy zagraniczne mini-wakacje, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach związanych z podróżowaniem. Jak zabezpieczyć się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń, radzi ekspert z Mondial Assistance.

Według danych Instytutu Turystyki, z roku na rok stopniowo zwiększa się liczba Polaków wyjeżdżających w krótkookresowe podróże – zarówno w Polsce jak i zagranicę. Najlepszą okazją do zorganizowania tego typu wyjazdów są takie momenty jak zbliżający się właśnie długi weekend majowy.

Na własną rękę

Ponieważ zdecydowana większość wyjazdów to krajowe podróże samochodem, długi weekend często staje się także synonimem okresu nasilonego natężenia ruchu na polskich drogach oraz, niestety, zwiększonej liczby wypadków samochodowych. Według policyjnych statystyk, w ubiegłym roku w ciągu pierwszych trzech dni maja wydarzyło się ponad 330 wypadków.

Co zrobić, aby zapobiec niebezpiecznym zdarzeniom na drogach? Przed wyruszeniem w trasę najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie do podróży, czyli zaplanowanie dogodnej trasy, sprawdzenie pojazdu pod względem sprawności technicznej oraz – o czym wiele osób często zapomina – dobra kondycja kierowcy. W trakcie jazdy, poza przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego, powinniśmy pamiętać o przerwach w podróży – z punktu widzenia ludzkiej fizjologii zalecany jest 15-20 minutowy odpoczynek co dwie-trzy godziny. Przygotowując się do podróży, warto nie umawiać się na konkretną godzinę przyjazdu – chęć pojawiania się w miejscu docelowym za wszelką cenę „na czas” może sprzyjać ryzykownym zachowaniom na drodze.

Jeśli planujemy podróż zagraniczną, musimy dodatkowo liczyć się z koniecznością kilkutygodniowych przygotowań na szerszą skalę, niezależnie od wyboru środka transportu. W przypadku decyzji o podróży własnym samochodem, warto pamiętać, aby pojazd, którym będziemy się poruszać, poddać specjalistycznym badaniom technicznym. Należy także zaopatrzyć się w wymagane w poszczególnych krajach wyposażenie. Oprócz apteczki samochodowej są to m.in. kamizelka odblaskowa obowiązkowa np. w Austrii, Chorwacji, Hiszpanii i Włoszech czy zapasowe żarówki i koła. Ważnym elementem jest także polisa.

– Ubezpieczenie turystyczne chroni nie tylko nasze zdrowie czy mienie. Daje nam także bardzo istotną korzyść – święty spokój. W nowym, nieznanym miejscu nawet najdrobniejsza komplikacja, np. przepalona żarówka w samochodzie, urasta do rangi dużego problemu i zmusza do wyszukiwania i organizowania fachowej pomocy. Kompleksowy pakiet assistance zawarty w ubezpieczeniu zminimalizuje ryzyko, że awaria samochodu zniweczy urlopowe plany. Dzięki odpowiedniej polisie w razie unieruchomienia pojazdu mamy gwarancję, że po jednym telefonie otrzymamy fachową pomoc – naprawę na miejscu zdarzenia, holowanie, samochód zastępczy czy zakwaterowanie dla kierowcy i pasażerów – mówi Małgorzata Gwarek, specjalista ds. marketingu w Mondial Assistance.

Wyjazd zorganizowany

Nawet jeśli wybieramy się na zorganizowaną wycieczkę typu „all inclusive”, warto zadbać o odpowiednią ochronę, która zagwarantuje, że nasz urlop nie będzie miał negatywnych następstw w postaci pliku niezapłaconych rachunków tytułem kosztów leczenia czy OC.

– Najlepszym sposobem na uwolnienie się od widma nieprzewidzianych kosztów jest polisa turystyczna. Wybór właściwej pozwala spać spokojnie, nawet wtedy, kiedy zaginie bagaż czy zaskoczy choroba. Jest to tym bardziej istotne w egzotycznych krajach, gdzie oprócz stresu związanego z niespodziewanym zdarzeniem, dodatkowym utrudnieniem jest bariera językowa czy nieznajomość miejscowych przepisów – wyjaśnia Małgorzata Gwarek.

Tylko w czasie ubiegłorocznego letniego szczytu sezonu turystycznego Mondial Assistance interweniował ponad 7 tys. razy. W razie nieszczęśliwego zdarzenia, łączny koszt pomocy może przekroczyć nawet 100.000 zł, zwłaszcza, gdy w grę wchodzi skomplikowana akcja ratunkowa. W przypadku posiadaczy ubezpieczenia turystycznego, wszelkie koszty pokrywa ubezpieczyciel.

– W trakcie przygotowań do wyjazdu łatwo zapomnieć o zakupie polisy. Tymczasem można to zrobić w ciągu kilku minut za pośrednictwem Internetu – mówi Małgorzata Gwarek.

Wybierając polisę turystyczną należy brać pod uwagę przede wszystkim takie elementy jak koszty leczenia i assistance. Minimalny limit, jaki powinniśmy wykupić dla kosztów leczenia i assistance np. w krajach Europy Zachodniej, wynosi ok. 20.000 EUR. Niższa suma ubezpieczenia może nie wystarczyć na ewentualne pokrycie wszystkich kosztów związanych z pobytem w szpitalu, rehabilitacją czy transportem medycznym. Idealnie, jeśli polisa obejmuje również OC w życiu prywatnym, dzięki któremu np. za stłuczoną kabinę prysznicową w hotelowej łazience czy za leczenie innego turysty, któremu przypadkowo spowodowaliśmy mniej lub bardziej dotkliwe obrażenia ciała zapłaci ubezpieczyciel. Nie mniej istotne jest ubezpieczenie bagażu podróżnego. Polisa obejmująca pobyt w jednym z krajów europejskich lub państw basenu Morza Śródziemnego kosztuje na stronie Elvia.pl już od 5,32 zł za 1 dzień.

Źródło: Mondial Assistance


Tagi: , , , ,

Liberty Direct umacnia swoją pozycję na rynku ubez... W I półroczu br. składka przypisana brutto Liberty Direct wzrosła do 61,8 mln zł w porównaniu z 38 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Oznac...
Pakiet assistance dla posiadaczy kart kredytowych ... Europ Assistance Polska we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK opracowała pakiety assistance dla posiadaczy kart kredytowych Gold i Platinum Banku Zach...
Pełny wariant ubezpieczenia komunikacyjnego z assi... Europ Assistance Polska we współpracy z InterRisk opracowała nowy wariant ubezpieczenia komunikacyjnego wraz z assistance. Wariant Pełny różni się zak...
Ubezpieczenie assistance dla podróżujących samocho... Mondial Assistance zaoferowało ubezpieczenie dla osób wyjeżdżających samochodem za granicę. W ramach polisy ochroną objęta może być nawet jednodniowa ...
Usługi assistance dla wlaścicieli samochodów Ferra... Europ Assistance Polska świadczy usługi assistance na rzecz właścicieli samochodów Ferrari zakupionych i zarejestrowanych w Polsce. Assistance obejmuj...