Ubezpieczenia

Główne przyczyny wypadków komunikacyjnych

poleć drukuj

Seks, słuchanie głośnej muzyki i rozmowa przez telefon komórkowy. To tylko przykładowe czynności, które absorbują młodych kierowców podczas jazdy samochodem. Do tego dochodzi brawura i nadmierna prędkość. Mimo tego są oferty ubezpieczeniowe skierowane konkretnie dla młodych.

W ubiegłym roku zdecydowana większość wypadków komunikacyjnych spowodowana była winą kierowców. – Najczęściej sprawcami byli ludzie młodzi, w przedziale wiekowym 18-39 lat – wynika z policyjnych danych. Przyczyną wypadków była nie tylko brawura kierowców i nadmierna prędkość, ale również najróżniejsze czynności wykonywane podczas kierowania pojazdem.

Niebezpieczny seks i makijaż

Listę przyczyn zagrożeń otwierają głośne słuchanie muzyki podczas prowadzenia pojazdu i używanie jednego z najpowszechniejszych „rozpraszaczy” – telefonu komórkowego. Za kierownicą nie tylko rozmawiamy bez używania zestawu głośnomówiącego, ale masowo wysyłamy SMS-y. Robi to już średnio co piąty Polak.

Jak wyliczyli eksperci z Virginia Tech Transportation, podczas wysyłania wiadomości tekstowej przejeżdżamy bez patrzenia na drogę długość boiska piłkarskiego.

– Choć nowinki technologiczne powinny podnosić komfort życia i ułatwiać wiele czynności, szczególnie młodym kierowcom, to używane nieodpowiedzialnie powodują istotne zagrożenie, co potwierdzają statystyki prawie we wszystkich krajach – komentuje Rafał Markiewicz, Główny Specjalista Biura Sprzadaży Direct Ergo Hestii.

Seks za kierownicą? To nie fantazja. Polacy przyznają się do aktów miłosnych za „kółkiem”. Mówi o tym co trzeci Polak i o połowę mniej Polek. Na tym nie koniec. Kobiety-kierowcy do listy zagrożeń dopisują także… robienie makijażu podczas jazdy. Przyznają, że to absorbujące zajęcie może uśpić ich czujność na drodze.

Zielone światło od ubezpieczycieli

Pomimo licznych czynności, jakie Polacy robią za kierownicą, policjanci nie pozostawiają złudzeń: wciąż największym problemem jest brawura kierowców. Statystyki wskazują nadmierną prędkość jako przyczynę co trzeciego wypadku. Najczęściej ich sprawcami są niestety ludzie młodzi.

Nie dziwi więc, że najmłodsi kierowcy nie są wymarzonymi klientami dla firm ubezpieczeniowych. Stąd też nierzadko wysokie ceny polis komunikacyjnych dla osób przed 30-tką. Na szczęście na rynku zaczęły pojawiać się pierwsze produkty skierowane właśnie do młodych kierowców, które ich nie dyskryminują tylko z powodu młodego wieku.

Wypadki w liczbach*
79% – tyle wypadków w ubiegłym roku spowodowali kierowcy;
42% – tylu mężczyzn słucha głośnej muzyki podczas jazdy samochodem;
23 razy – o tyle zwiększa się ryzyko wypadku w trakcie pisania SMS-a;
6 razy – o tyle wzrasta ryzyko wypadku podczas rozmowy przez komórkę.

Źródło: Bankier.pl


Tagi: , , ,

Jak dochodzić swoich spraw gdy uszkodzimy samochód... Eksperci internetowej porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl radzą, jak dochodzić swoich praw, w sytuacji gdy posiadacz pojazdu uszkodził nie ze swojej ...
Jak zachować się gdy przytrafi nam się kolizja dro... Wielogodzinna podróż samochodem, tłum aut na drodze, przebudowy, dziurawa nawierzchnia, a do tego wszystkiego jeszcze nudzące się maluchy w samochodzi...
Większe składki na rzecz Ubezpieczeniowego Fundusz... Firmy ubezpieczeniowe oferujące polisy komunikacyjne OC zgodziły się wczoraj – choć po gorącej dyskusji - na podwyżkę składki na Ubezpieczeniowy Fundu...
Kupujący polisy komunikacyjne nie zawsze podają pr... W ciągu roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny planuje udostępnić firmom ubezpieczeniowym - w trybie on-line - narzędzie do weryfikacji zniżek za b...
Ergo Hestia zmienia szatę graficzną logo Ergo Hestia będzie miała nowy system identyfikacji wizualnej. Zmianie ulegnie logo firmy i kolorystyka, w której dominować mają czerwień i szarość. ...