Ubezpieczenia

Jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne dopasowane do naszych potrzeb?

poleć drukuj

Według informacji prasowych, oferty wakacyjne sprzedają się w tym roku znacznie lepiej niż rok temu. Czy Polacy wybierając się za granicę wiedzą, jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami w podróży?

Wszyscy turyści planujący wyjazd na wakacje za granicę powinni dokładnie zapoznać się z warunkami swojego ubezpieczenia podróżnego. Uwagę należy zwrócić zarówno na zakres świadczeń, jakie przysługują nam w ramach umowy, jak i ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela (tzw. wyłączenia). Dotyczy to również tych osób, które wybierając ofertę turystyczną z dołączoną polisą są przekonane, że jest ona dopasowana do charakteru ich wyjazdu. Dlaczego?

„Zdarza się, że do wycieczek zorganizowanych, dodawane są ubezpieczenia w zakresie podstawowym.” – mówi Sonia Kostyszyn, Manager Działu Operacyjnego w Inter Partner Assistance Polska SA. – „Możliwe jest więc, że nawet w przypadku wyjazdów profilowanych, podczas których uprawianie sportów wodnych jest częścią programu, ochrona może nie obejmować nauki windsurfingu, nurkowania i wielu innych.”

Czym to grozi?

„W takiej sytuacji turysta, któremu przytrafi się problem może być zmuszony do pokrycia kosztów pomocy medycznej z własnej kieszeni” – ostrzega Sonia Kostyszyn – „Należy pamiętać, że ceny usług medycznych związanych z niesieniem pomocy turystom przebywającym za granicą – takich jak transport chorego, hospitalizacja, pomoc ambulatoryjna i wiele innych – są wysokie. Przykładowo, koszt transportu medycznego do Polski z popularnego egipskiego kurortu Hurghada samolotem sanitarnym sięga 28 tysięcy Euro, a ze stolicy Meksyku ok. 78 tysięcy Euro. Ceny są niższe, gdy możliwy jest transport lądowy. Przewiezienie chorego ambulansem z Hiszpanii to koszt około 17 tysięcy złotych. Wybierając ubezpieczenie podróżne powinniśmy więc zwrócić uwagę na limity kwotowe zawarte w umowie i zadbać, by były dopasowane do miejsca, w którym planujemy wypoczynek.”

Oprócz ograniczeń kwotowych, uzyskanie bezpłatnej pomocy podczas wyjazdu za granicę mogą nam uniemożliwić tak zwane wyłączenia ochrony ubezpieczenia. Obok uprawiania sportów mogą one dotyczyć m.in. szkód powstałych w związku ze spożyciem alkoholu, czy będących wynikiem przewlekłych schorzeń.

Zwrot kosztów leczenia to nie wszystko

Rozbudowane ubezpieczenia turystyczne zapewniają komfort podróży m.in. dzięki wsparciu assistance. Usługi te powodują, że pomoc turyście nie ogranicza się do wypłaty odszkodowania po powrocie do kraju. Firmy assistance, działając transparentnie pod marką ubezpieczycieli, po otrzymaniu zgłoszenia od turysty organizują mu kompleksową pomoc medyczną wraz z pokryciem kosztów leczenia. Dzięki temu w razie bólów pleców podczas pieszej wycieczki wysokogórskiej, zatrucia pokarmowego w tropikach, wysokiej gorączki, czy jakichkolwiek innych problemów ze zdrowiem klient nie musi dodatkowo martwić się o organizacją leczenia. Do świadczeń związanych z pomocą medyczną assistance należą: wspomniana wcześniej organizacja transportu, hospitalizacja, a nawet opieka nad dziećmi chorego, czy zorganizowanie wizyty bliskiej osoby w zagranicznym szpitalu. Assistance obejmuje też szereg świadczeń spoza zakresu zdrowia.

„W ramach assistance podróżnego turyści mogą również korzystać z pomocy adwokata, usługi pokrycia kaucji sądowej, pomocy w razie zagubienia bagażu czy dokumentów.” – dodaje Sonia Kostyszyn – „Przygotowując się do wyjazdu warto również sprawdzić, jakie świadczenia przysługują nam w ramach ubezpieczeń, które już posiadamy. Wielu z nas objętych jest ochroną w ramach polis do kart kredytowych, ubezpieczeń na życie, a w przypadku wyjazdu samochodem również polis komunikacyjnych. Część ze świadczeń zawartych w tych ubezpieczeniach może okazać się przydatna podczas wakacji.”

W sytuacji gdy przysługująca nam ochrona okaże się niewystarczająca, należy bez wahania dokupić polisę dopasowaną do naszych potrzeb. Ubezpieczenie z szerokim wachlarzem świadczeń pomocowych pozwala w pełni zrelaksować się i cieszyć urokami wakacji.

Źródło: Inter Partner Assistance


Tagi: , , , ,

Liberty Direct umacnia swoją pozycję na rynku ubez... W I półroczu br. składka przypisana brutto Liberty Direct wzrosła do 61,8 mln zł w porównaniu z 38 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Oznac...
Pakiet assistance dla posiadaczy kart kredytowych ... Europ Assistance Polska we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK opracowała pakiety assistance dla posiadaczy kart kredytowych Gold i Platinum Banku Zach...
Pełny wariant ubezpieczenia komunikacyjnego z assi... Europ Assistance Polska we współpracy z InterRisk opracowała nowy wariant ubezpieczenia komunikacyjnego wraz z assistance. Wariant Pełny różni się zak...
Ubezpieczenie assistance dla podróżujących samocho... Mondial Assistance zaoferowało ubezpieczenie dla osób wyjeżdżających samochodem za granicę. W ramach polisy ochroną objęta może być nawet jednodniowa ...
Usługi assistance dla wlaścicieli samochodów Ferra... Europ Assistance Polska świadczy usługi assistance na rzecz właścicieli samochodów Ferrari zakupionych i zarejestrowanych w Polsce. Assistance obejmuj...