Ubezpieczenia

Aviva podsumowuje rok 2012

poleć drukuj

W 2012 roku Aviva utrzymała stabilną, mocną pozycję na rynku ubezpieczeń na życie, opartą przede wszystkim na indywidualnych i grupowych polisach ze składką regularną. Zapewniają one szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej – życia, zdrowia i dochodów, dając jednocześnie możliwość gromadzenia kapitału. Towarzystwo zebrało w ub. roku ponad 1,8 mld zł składki brutto.

W zeszłym roku Aviva wypłaciła blisko 50 tys. świadczeń po zajściu zdarzeń ubezpieczeniowych – łącznie ponad 210 mln zł. Najwyższa wypłata po śmierci osoby ubezpieczonej przekroczyła 900 tys. zł. Łączne wypłaty z tytułu poważnych zachorowań przekroczyły 24 mln zł – najczęściej dotyczą nowotworów złośliwych, zawału serca, udaru mózgu i zabiegów chirurgicznych na naczyniach wieńcowych.

Dzięki poprawie wyniku technicznego, wyższym przychodom z lokat i kontroli kosztów zamknęliśmy rok bardzo dobrym wynikiem finansowym. Z nadwyżką spełniamy wszystkie wymogi kapitałowe – mówi Maciej Jankowski, prezes grupy Aviva w Polsce.

Wyzwaniem dla całego rynku pozostaje przekonanie klientów do zwiększenia bezpieczeństwa emerytalnego poprzez oszczędzanie w trzecim filarze. Godne wsparcia są inicjatywy Komitetu Razem oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na rzecz wprowadzenia kwotowego limitu rocznych wpłat do IKZE oraz zwolnienia przyszłych wypłat emerytalnych z podatku dochodowego lub przynajmniej wprowadzenia preferencyjnej stawki PIT – podkreśla Maciej Jankowski.

Nowość – prosta polisa na życie Dla Najbliższych

Aviva wprowadziła właśnie nowe ubezpieczenie na życie Dla Najbliższych, dla osób w wieku od 40. do 76 lat, które chcą zabezpieczyć swoją rodzinę. Jego atutem jest prosta konstrukcja: brak ankiety medycznej i badań lekarskich, stała składka, gwarantowana suma ubezpieczenia do wyboru: 2 500 zł, 5 000 zł lub 10 000 zł. Polisa jest bezterminowa, a od rocznicy polisy przypadającej po 85. urodzinach ustaje obowiązek płacenia składki.

Świadczenie jest wypłacane w ciągu 48 godzin od otrzymania przez Avivę pełnej dokumentacji mailem lub faksem. Jest to pierwsza polisa na życie, którą sprzedajemy w systemie direct. Niedługo będą ją oferować również nasi agenci, którzy zaproponują klientom do wyboru również wyższe sumy ubezpieczenia: 20 000 zł i 30 000 zł. Prosta polisa z niską składką i minimum formalności odpowiada na potrzeby istotnej grupy klientów w wieku średnim i seniorów – mówi Maciej Jankowski.

Pozycja – Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie* 2011
(mln zł)
2012
(mln zł)
zmiana
(%)
Składka przypisana brutto 1 809,7 1 833,1 1
Odszkodowania i świadczenia wypłacone brutto 1 549,6 1 551,5 0
Koszty działalności ubezpieczeniowej 406,0 360,5 -11,2
Wynik techniczny 489,5 599,3 22
Wynik finansowy brutto 606,1 669,2 10
Wynik finansowy netto 510,3 559,8 10

*wyniki finansowe przed audytem

Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA

Stabilny, rentowny rozwój – to podsumowanie osiągnięć Avivy na rynku majątkowym w 2012 roku. Towarzystwo zwiększyło składkę brutto o 10 proc. wobec roku poprzedniego. Wypłaciło klientom odszkodowania wyższe o 23 proc. Dzięki adekwatnej wycenie ryzyka, kontroli kosztów i modelowi dystrybucji odpowiedniemu do sytuacji rynkowej zamknęło rok zyskiem netto w kwocie 33,9 mln zł.

Aviva oferuje ubezpieczenia majątkowe poprzez własną sieć doradców ubezpieczeniowych i platformę direct, jak również przez niezależnych pośredników i w ramach bancassurance. W ofercie są zarówno ubezpieczenia dla firm, jak i dla klientów indywidualnych (komunikacyjne, domów i mieszkań, nnw, podróżne).

Przez platformę direct, która jest rentowna, pozyskaliśmy w zeszłym roku 187 mln zł składki brutto. Powoli rośnie liczba klientów, kupujących ubezpieczenia online. Wciąż dominuje jednak model, w którym klienci porównują oferty w internecie, a zakupu dokonują przez telefon lub u pośrednika. Polisy podróżne z kolei sprzedajemy tylko przez internet, a od niedawna również przez specjalną aplikację w systemie Android na smartfony i tablety – mówi Maciej Jankowski.

Pozycja – Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych* 2011
(mln zł)
2012
(mln zł)
zmiana
(%)
Składka przypisana brutto 336,4 368,9 10
Odszkodowania i świadczenia wypłacone brutto 176,0 217,1 23
Koszty działalności ubezpieczeniowej 113,1 102,6 -9
Wynik techniczny -50,1 9,7
Wynik finansowy brutto -36,6 33,9
Wynik finansowy netto -46,9 33,9

*wyniki finansowe przed audytem

Źródło: Aviva


Tagi: , , ,

Autocasco Economic – nowy produkt ubezpiecze... Od 21 czerwca br. Aviva wprowadziła do oferty ubezpieczeń komunikacyjnych direct nowy produkt – Autocasco Economic. Autocasco Economic zapewni...
Ubezpieczenie turystyczne AVIVA przez internet Krótkoterminowe ubezpieczenie w podróży to oferta Avivy dla wybierających się w jednorazową podróż poza granice Polski. Ubezpieczenie można kupić tylk...
MetLife kupuje spółki Aviva z Czech, Węgier i Rumu... MetLife, światowy lider na rynku ubezpieczeń, doszedł do porozumienia z grupą Aviva, na temat przejęcia trzech spółek zależnych w Europie Środkowo-Wsc...
Nowy członek rad nadzorczych Aviva TUnŻ i Aviva TU... Mariusz Grendowicz dołączył do grona członków rad nadzorczych Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie SA i Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń Ogólnych SA. ...
Towarzystwo ubezpieczeń BZ WBK-Aviva nagrodzone go... BZ WBK-Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń ponownie nagrodzone zostały Godłem programu „Firma Przyjazna Klientowi”. Uroczystość wręczenia certyfikatów odbył...