Ubezpieczenia

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia AC

poleć drukuj

Kupując Autocasco często zwracamy uwagę wyłącznie na cenę. Tymczasem równie ważny jest zakres ubezpieczenia oraz jakości obsługi oferowana przez firmę, w której chcemy się ubezpieczyć. O co więc pytać kupując Autocasco? – radzi Krzysztof Michałek, Kierownik ds. Ubezpieczeń Komunikacyjnych Liberty Direct.

1. Jaki jest udział własny w szkodzie?

Udział własny to ustalona w umowie ubezpieczenia, określona procentowo lub kwotowo wartość szkody, którą będziemy musieli pokryć we własnym zakresie jeżeli dojdzie do kradzieży auta bądź wypadku. Im wyższy udział własny – tym niższa stawka za ubezpieczenie AC. Musimy jednak pamiętać że udział własny oznacza również niższą kwotę ewentualnego odszkodowania. W większości przypadków kupując Autocasco ubezpieczyciel daje nam możliwość rezygnacji z udziału własnego. Łączy się to jednak z reguły z podwyższeniem składki za ubezpieczenie.

2. Jak firma likwiduje szkody?

W przypadku Autocasco szybka i sprawna likwidacja szkód powinna być kluczowym czynnikiem determinującym wybór oferty ubezpieczenia. Ważniejszym nawet niż cena. Na polskim rynku ubezpieczeń brakuje niestety jednolitych standardów pomiaru jakości likwidacji szkód. Na chwilę obecną jedynie zestawienie skarg składanych przez Klientów do Rzecznika Ubezpie­czonych, odzwierciedla jakość likwidacji szkód oferowaną przez poszczególnych Ubezpieczycieli. Raport pozwala określić odsetek skarg w stosunku do liczby zawar­tych przez firmę polis i tym samym określić, w jaki sposób firma wypada na tle innych towarzystw.

3. Czy firma oferuje likwidację szkody w ramach tzw. szybkiej ścieżki?

Wiele szkód komunikacyjnych polega na drobnym uszkodzeniu fragmentów auta. Tego typu niewielkie szkody niektórzy ubezpieczyciele likwidują w ramach tzw. szybkiej ścieżki. Wypłata odszkodowania następuje wówczas bez dodatkowych oględzin uszkodzonego pojazdu, nawet w ciągu kilku dni. Dobrze jest móc skorzystać z takiej opcji, gdy np. urwiemy lusterko, czy wgnieciemy zderzak. Dlatego najlepiej ustalić, czy ubezpieczyciel ma taki proces likwidacji szkód jeszcze przed zakupem ubezpieczenia Autocasco.

4. Z jakich zniżek mogę skorzystać?

Poza zniżką za bezszkodową jazdę bardzo często możemy skorzystać z różnych promocji organizowanych przez firmy ubezpieczeniowe. Niezależnie od tego czy kupujemy u agenta, przez Internet czy telefon. Dla przykładu mogą to być zniżki za płatność kartą kredytową, za podanie kodu promocyjnego itp.

5. Czy naprawiając samochód mogę skorzystać z dowolnego warsztatu?

W znakomitej większości towarzystw likwidacja szkody z ubezpieczenia Autocasco może odbywać się w jednym z dwóch wariantów: bezgotówkowym i gotówkowym. Wariant bezgotówkowy oznacza wypłatę odszkodowania bezpośrednio serwisowi, który naprawia pojazd. Rozliczenie dokonywane jest w oparciu o kosztorys sporządzony przez warsztat i uzgodniony z zakładem ubezpieczeń. Najczęściej taka naprawa dokonywana jest w serwisie, z którym firma ubezpieczeniowa ma podpisaną umowę o współpracy lub któremu udzieliliśmy upoważnienia do naprawy bezgotówkowej. W drugim przypadku odszkodowanie wypłacane jest nam bezpośrednio, a naprawy dokonujemy na własną rękę w wybranym warsztacie.

6. Czy z AC naprawię auto na częściach oryginalnych?

Wielu kierowcom zależy na tym, by ich auto było naprawiane przy wykorzystaniu części oryginalnych. By tak się stało już na etapie zakupu polisy należy zwrócić uwagę na to, czy warunki ubezpieczenia przewidują likwidację szkody z wykorzystaniem takich części. Należy przy tym pamiętać, że w naprawa na oryginalnych częściach znacznie podnosi cenę polisy. Jeżeli więc jeździmy starszym autem – warto zastanowić się, czy oryginalne części są nam na prawdę potrzebne.

7. Jaka jest suma ubezpieczenia?

Suma ubezpieczenia to kwota odzwierciedlająca koszty, które zostaną pokryte przez ubezpieczyciela w razie wypłaty odszkodowania. Najczęściej kwota ta umieszczana jest na dokumencie polisowym. Suma ubezpieczenia powinna być tak oszacowana, aby odpowiadać realnej wartości pojazdu w dniu zawierania umowy ubezpieczenia. Jeżeli suma ubezpieczenia będzie źle oszacowana wówczas – w przypadku przeszacowania zapłacimy za wysoką składkę. Natomiast w przypadku niedoszacowania – w razie wystąpienia szkody kradzieżowej lub całkowitej otrzymamy odszkodowanie, które nie będzie odpowiadać wartości pojazdu. Warto więc sprawdzić, przy zawieraniu umowy ubezpieczenia AC, czy wysokość sumy ubezpieczenia jest odpowiednia.

Liberty Direct

Źródło: Liberty Group


Tagi: , , ,

Liberty Direct umacnia swoją pozycję na rynku ubez... W I półroczu br. składka przypisana brutto Liberty Direct wzrosła do 61,8 mln zł w porównaniu z 38 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Oznac...
Przed kupnem ubezpieczenia sprawdź na czym polega ... Udział własny to ciekawa sprawa, o której jednak nie wszyscy kierowcy wiedzą. Z jednej strony, jeśli decydujemy się na niego sami i mądrze go określim...
Właściciele podtopionych samochodów otrzymają odsz... Posiadacze obowiązkowego ubezpieczenia OC nie mają możliwości z tej polisy pokrycia szkód samochodowych wywołanych przez powódź i podtopienia. ...
Nowa usługa w ubezpieczeniach PZU W drugiej połowie roku PZU ma wprowadzić na rynek nową usługę polegającą na tym, że po wypadku pokrzywdzony klient dostanie pojazd zastępczy, który ...
Dodatkowe zniżki przy zakupie polisy w Liberty Dir... Happyday.pl to następny portal zakupów grupowych, na którym dostępne są zniżki na polisy komunikacyjne Liberty Direct. Dla osób, które zrobią zakupy n...