Ubezpieczenia

Poszukiwanie najtańszego OC? Zobacz oferty innych kierowców!

poleć drukuj

Choć w razie wypadku pokrywają koszty naprawy samochodu są prawdziwą zmorą polskich kierowców. Za poczucie bezpieczeństwa trzeba sporo zapłacić, zaś obowiązkowość ubezpieczenia komunikacyjnego OC sprawia, że każdy posiadacz samochodu musi znaleźć środki finansowe na ten cel. Brak ważnej polisy może oznaczać poważne kłopoty w razie wypadku, a w czasie kontroli – wysoki mandat.

Od czego zależy wysokość OC? 
To, ile właściciel pojazdu będzie musiał zapłacić za polisę OC uzależnione jest od wielu czynników. Podstawowe znaczenie ma tu sam samochód: jego wiek, stan techniczny oraz pojemność silnika. Wiek kierowcy i jego doświadczenie również ma duży wpływ na wysokość składki. Na korzystne zniżki mogą liczyć ci, którzy jako kierowcy mogą pochwalić się nie tylko długim stażem, ale i bezkolizyjną jazdą. Gorzej mają świeżo upieczeni kierowcy, których traktuje się jako potencjalnych sprawców wypadków. I choć w praktyce często takie podejście okazuje się niesłuszne, wysokości składki nie zmniejsza to w żaden sposób.
Na to, ile kierowca będzie musiał zapłacić za ubezpieczenie OC wpływa również miejsce rejestracji samochodu. Są regiony uważane za wyjątkowo bezpieczne, jak i takie, w których ryzyko kolizji zwiększa się ze względu na duży ruch na drogach. Kierowcy z wielkich aglomeracji miejskich płacą zatem więcej niż ci, którzy mieszkają w słabiej rozwiniętych częściach kraju.

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenia OC? 
Na wysokość składek OC wpływają nie tylko wymienione już czynniki, ale i same firny ubezpieczeniowe. Każda z nich ustala stawki według własnych zasad, kusząc kierowców do wykupienia polisy OC właśnie w ich zakładzie. Dodatkowymi zachętami są tu zniżki i rabaty dla kierowców bez wypadków na koncie oraz dla tych, którzy są lojalnymi klientami firmy.
Kierowcy, którzy po raz pierwszy chcą zawrzeć umowę OC, muszą poszukać najlepszej dla siebie oferty. Aby znaleźć tych, którzy proponują najtańsze ubezpieczenia OC, często trzeba przejrzeć dziesiątki ofert. Kierowcy, którzy mają dostęp do Internetu, mogą sobie to zadanie ułatwić. Korzystając z kalkulatorów OC można szybko sprawdzić, ile w danej firmie wyniesie składka. Wystarczy w odpowiednie pola wpisać podstawowe dane dotyczące samochodu, miejsca rejestracji pojazdu oraz wybrać zakład ubezpieczeniowy – i gotowe. Kalkulator sam obliczy, ile wyniesie składka w poszczególnych firmach. To wygodne rozwiązanie, które znacznie ułatwia korzystny wybór polisy.
W poszukiwaniach najkorzystniejszej oferty warto też sprawdzić, ile płacili inni kierowcy w poszczególnych województwach. Właściciele Audi A2 najkorzystniejsze polisy znaleźli w Małopolsce. Tu polisę można było nabyć już za około 200 złotych. Więcej za ten sam pojazd trzeba już zapłacić w województwie śląskim, zaś cena ubezpieczenia może sięgać nawet do 500 zł. Droższe jest ubezpieczenia Audi A4. W tym przypadku najdrożej wypada Dolny Śląsk, gdzie zapłacić trzeba nawet do 1000 złotych. Taniej jest już w województwie śląskim, gdzie składka dla takiego pojazdu wynosi około 850 zł.
Znacznie tańsze są rodzime Fiaty. Rekordzistą w ekonomicznych rozwiązaniach okazuje się Fiat 126 p, za którego ubezpieczenie najmniej trzeba zapłacić na Podkarpaciu (już od 150 zł). Droższa jest już polisa dla Punto. W jego przypadku najtaniej jest w małopolskim i śląskim (około 250 zł), zaś w województwie łódzkim można za jego ubezpieczenie zapłacić nawet 600 zł. Różnice są więc znaczne.

Gdzie szukać takich informacji? 
Jednym z bardziej funkcjonalnych rozwiązań jest kalkulator na stronie najtansze-oc.org.pl, na której można nie tylko sprawdzić wysokość składek, ale i poznać opinie innych kierowców na temat wybranych firm ubezpieczeniowych. Ich rekomendacje są kolejnym sposobem na znalezienie najlepszego ubezpieczyciela i wybranie najbardziej korzystnej polisy. Tu każdy może sprawdzić, ile za dany model samochodu płacili jego właściciele w wybranych województwach. Wiedząc, ile płacili inni kierowcy, każdy może znaleźć dla siebie najlepsze rozwiązanie. Jak można się przekonać, oferty dla kierowców tych samych marek samochodów mogą być znacznie zróżnicowane, zaś znalezienie korzystnej oferty często oznacza nawet kilkaset złotych oszczędności. Warto poświecić zatem parę minut na sprawdzenie ofert, jakie otrzymali w ostatnim czasie inni właściciele samochodów.


Tagi:

Zmiana taryfy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów... Najwyższa na rynku – nawet do 80% zniżka, darmowy MINI Assistance oraz gwarancja utrzymania ceny dla bezszkodowych uczestników programu lojalnościoweg...
Ubezpieczenia komunikacyjne OC i AC w porównywarce... Serwis internetowy porównujący produkty bankowe FinansowySupermarket.pl dołączył do swojej oferty kolejne produkty. Od czerwca, dzięki nowym narzędzio...
Assistance samochodowe przy zakupie ubezpieczenia ... Europ Assistance Polska przygotowała pakiet usług assistance samochodowego dla klientów, którzy wykupią ubezpieczenie OC w TU Uniqa S.A. Oferta nieodp...
Automatyczny system wykrywania nieubezpieczonych k... Prawie 1,8 tysiąca nieubezpieczonych kierowców zidentyfikował w tym roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny - dzięki nowemu programowi, który wyk...
mBank promuje ubezpieczenia komunikacyjne OC i AC mBank rozpoczyna nową kampanię promującą ubezpieczenia komunikacyjne dostępne w ramach Supermarketu Ubezpieczeń Samochodowych. Tym razem bank udow...