Ubezpieczenia

Samochody Volkswagen najczęściej ubezpieczaną marką w Generali PPF Holding

poleć drukuj

Najczęściej ubezpieczaną przez Klientów Generali w Polsce marką samochodu jest Volkswagen, zaraz za nim plasują się Fiat i Opel – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Generali PPF Holding (GPH) w 9 krajach Europy Środkowej i Wschodniej*. Volkswagen przewodzi także rankingowi w Rumunii i Chorwacji oraz w regionie Europy Środkowo-Wschodniej traktowanym łącznie. Swoich tradycji trzymają się Czesi, niezmiennie wierni marce Skoda.

Samochody marki Volkswagen stanowią niemal 13% pojazdów objętych ubezpieczeniem OC sprzedawanym przez Generali w Polsce. Niewiele mniej, bo 12,5% samochodów to Fiaty, a 11,5% – Ople. Co ciekawe, w przypadku ubezpieczeń typu CASCO sytuacja wygląda inaczej. Najczęściej ubezpieczaną marką jest Fiat (ponad 15%), potem Skoda (11%) i Toyota (niecałe 8%). Volkswagen zajmuje dopiero czwarte miejsce (7,5%).

U naszych południowych sąsiadów wysoką pozycję zajmuje Skoda. Samochody tej marki to aż 38% pojazdów objętych ubezpieczeniem OC kierowcy oferowanym przez spółki GPH na terenie Czech – Ceska pojistovna i Generali. W przypadku ubezpieczeń typu AUTOCASCO wartość ta rośnie do 42%. Skoda jest także preferowaną marką na Słowacji (22%) i jedną z najpopularniejszych w Rumunii (6%), na Węgrzech (5.18%) i w Słowenii (2.77%). Mocna pozycja Skody w Czechach nie ma sobie równej w pozostałych państwach regionu. W Serbii prym wiedzie krajowa Zastava (16.5%), natomiast w Rumunii pierwsze miejsce zajmuje Volkswagen (21%). Dacia w Rumunii plasuje się na drugim miejscu (19%), natomiast w Bułgarii i na Węgrzech ranking otwiera Opel.

Jeżeli chodzi o kolor, najpopularniejszy wśród czeskich kierowców jest szary metallic. Auta w tym kolorze ma 12% kierowców z wykupionym obowiązkowym ubezpieczeniem OC i 18% z ubezpieczeniem typu CASCO. Co do innych kolorów, kierowcy wciąż bazują na tradycyjnych barwach – czerwonym (11%), białym (10%), niebieskim metallicu (9%). Czesi wpisują się w trendy europejskie; na Węgrzech 27% kierowców jeździ srebrno-szarymi autami, natomiast w Serbii kolorem wiodącym jest biały (16%).

Średni wiek samochodu objętego ubezpieczeniem OC Generali PPF Holding w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej waha się od 8 do 16 lat. Najmłodsze samochody są ubezpieczane przez Słoweńców (przeciętnie 8 lat), a najstarsze w Bułgarii, gdzie średni wiek ubezpieczanych samochodów wynosi 16 lat. W Polsce jest to nieco ponad 10 lat.

Nowsze są samochody, dla których kierowcy wykupują ubezpieczenie typu AUTOCASCO. W naszym kraju, przeciętny wiek takiego samochodu to ponad 4 lata. Wyraźnie starsze w tym segmencie ubezpieczeń są samochody Słowaków (8 lat) i Bułgarów (7 lat). Z drugiej strony, Serbowie wykupują ubezpieczenie typu AUTOCASCO dla samochodów zdecydowanie młodszych – średnio 3 lata.

Badanie przyniosło także inne ciekawe informacje:

  • Ubezpieczenia typu AUTOCASCO są wykupywane przez mniejszą część kierowców w większości krajów. W Polsce 30% kierowców ubezpieczonych przez Generali posiada dodatkowe ubezpieczenie AUTOCASCO. W wielu innych krajach regionu ten odsetek jest jeszcze niższy. W Bułgarii odsetek ten wynosi 5%, a w Serbii zaledwie 3%. Na drugim krańcu skali znajdują się mieszkańcy Słowenii, wśród których niemal 50% kierowców z OC posiada także ubezpieczenie AUTOCASCO.
  • Jednocześnie występuje korelacja pomiędzy najczęściej ubezpieczaną marką a częstotliwością jej uczestnictwa w szkodach. Volkswagen przoduje w zakresie szkodowości (ubezpieczenia OC) w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. W Polsce niemieckiej marki dotyczy 13% szkód zgłaszanych z tytułu ubezpieczenia OC. Drugą pod względem szkodowości marką jest Ford. Jeżeli chodzi o ubezpieczenia typu AUTOCASCO, najwięcej zgłaszanych szkód w Polsce dotyczy Fiata (niemal 11%), a w całym regionie – Opla. Skoda zajmuje drugą pozycję, jeśli chodzi o szkodowość z ubezpieczeń typu AUTOCASCO w Europie Środkowej i Wschodniej, będąc także na drugim miejscu pod względem wypadków zgłoszonych ogółem.

*Badanie objęło: Republikę Czech, Słowację, Słowenię, Serbię, Rumunię, Węgry, Polskę, Chorwację oraz Bułgarię.

Źródło: Generali PPF Holding, Generali


Tagi: , , , , ,

Blue Media S.A. rozrzerza swoją ofertę produktową ... Blue Media S.A. szybko poszerza ofertę produktową na swojej platformie ubezpieczeniowej. Tym razem multiagencja powiększyła ją o polisy komunikacyjne ...
Generali wprowadza innowacyjne narzędzie do obsług... Grupa Generali w ramach strategii automatyzacji procesów sprzedażowych rozpoczęła proces wyposażania sieci sprzedaży w innowacyjne narzędzie do obsług...
Ubezpieczenia turystyczne oferowane przez Generali... Inseco.pl we współpracy z Generali TU. S.A. oferuje ubezpieczenie turystyczne dla osób wyjeżdżających poza granice kraju. Każdy z wariantów zawiera ub...
Firmy ubezpieczeniowe obawiają się wiosennych rozt... Towarzystwa Ubezpieczeniowe w obawie przed wiosennymi roztopami łagodzą procedury wypłaty odszkodowań. Już teraz wszystkie firmy przygotowują się d...
Dochód z licytacji samochodu Adama Małysza przekaz... Generali we współpracy z RMF Caroline Team organizują na rzecz WOŚP licytację samochodu rajdowego marki Porsche Cayenne, którym startował Adam Małysz....