Ubezpieczenia

Podczas Euro2012 Warta podpowie jak zachować się po stłuczce z obcokrajowcem

poleć drukuj

Kierowcom ubezpieczonym w WARCIE, nawet mającym samo OC, operatorzy Centrum Alarmowego podpowiedzą co robić w razie stłuczki z obcokrajowcem i zorganizują holowanie rozbitego samochodu. Poruszając się po polskich drogach w czasie Euro2012, warto mieć przy sobie tzw. wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym.

W czasie Euro2012, pojawi się na naszych drogach wielu kierowców z zagranicy, przyzwyczajonych do innej kultury jazdy i nieco lepszych dróg. Część będzie miała nawet kierownicę z innej strony niż zwykle. Wielu przyjedzie tylko na mecz, bez noclegu – więc mogą być bardzo zmęczeni. To wszystko sprawia, że ryzyko stłuczki z obcokrajowcem w tym okresie jest dużo większe. Co w tej sytuacji zrobić, żeby łatwo i szybko otrzymać odszkodowanie za zniszczone z jego winy auto?

– Przede wszystkim warto mieć przy sobie tzw. wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. To uniwersalny, znany w całej Europie dokument pozwalający na zebranie wszystkich danych dotyczących szkody, okoliczności zdarzenia, czyli wszystkich elementów ułatwiających potem wypłatę odszkodowania – mówi Adam Fulneczek, dyrektor ds. strategii likwidacji szkód w WARCIE.

Taki dokument można pobrać np. ze strony internetowej WARTY (www.warta.pl).

Po wypadku warto najpierw rozejrzeć się, czy byli jacyś świadkowie zdarzenia i poprosić ich o dane kontaktowe, które należy wpisać w formularzu oświadczenia. Potem należy z drugim współuczestnikiem wypadku uzupełnić wszystkie potrzebne dane. Po spisaniu danych pozostaje pytanie: co z rozbitym autem?

WARTA na pomoc

– Każdy posiadacz polisy OC czy AC w WARCIE może wezwać na miejsce wypadku holownik, który przewiezie uszkodzony samochód we wskazane miejsce, ale nie dalej niż 100 km od miejsca wypadku. Oczywiście jeśli klient ma wykupiony szerszy niż standardowy pakiet assistance, limity kilometrowe są wyższe, a w najszerszym wariacie holujemy auto naszego klienta bez limitu kilometrów w Polsce i 800 km za granicą – mówi Adam Fulneczek.

Operatorzy Centrum Alarmowego WARTY podpowiedzą też klientom korzystającym z pomocy, jak postępować dalej w przypadku stłuczki z obcokrajowcem.

Po zabezpieczeniu rozbitego samochodu czas zająć się zgłoszeniem szkody. Tu dalsze scenariusze zależą od tego, czy mamy ubezpieczenie AC w WARCIE, czy tylko OC. W tym pierwszym wypadku można skorzystać ze swojej polisy, żeby szybko i sprawnie naprawić samochód. Można to zrobić w praktyce bez obawy o utratę zniżek, bo jeśli towarzystwo odzyska od sprawcy szkody wypłacone z AC pieniądze, nie będzie podstaw do korekty zniżek klienta.

Odpowiedzialność obcokrajowca

Posiadacze samego OC, muszą korzystać z ubezpieczenia sprawcy i znaleźć tzw. korespondenta ubezpieczyciela zagranicznego kierowcy sprawcy szkody. To polskie towarzystwo, które ma pomóc z takich sytuacjach poszkodowanemu Polakowi z uzyskaniu odszkodowania. Można to zrobić korzystając z wyszukiwarki na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (www.pbuk.pl)

– Jeśli ubezpieczyciel sprawcy wypadku nie ma wyznaczonego korespondenta, szkodę należy zgłosić albo do WARTY, albo PZU. Tylko ci dwaj ubezpieczyciele mają uprawnienia do występowania w takich wypadkach jako agent PBUK – mówi Adam Fulneczek.

Okazuje się też, że można liczyć na wypłatę nawet w przypadku gdy obcokrajowiec nie miał ubezpieczenia OC – wtedy zobowiązania przejmuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W takiej sytuacji można zgłosić szkodę do dowolnego ubezpieczyciela, który sprzedaje ubezpieczenia komunikacyjne, a więc w tym oczywiście do WARTY.

– Obecnie można to zrobić u nas zarówno z miejsca wypadku przy pomocy specjalnej aplikacji na smartfony WARTA Mobile, ze strony internetowej oraz przez telefon – mówi Adam Fulneczek.

Towarzystwo analizuje sprawę, ustala wysokość odszkodowania, ale samą wypłatę realizuje już Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Źródło: Warta


Tagi: , , , , ,

Liberty Direct umacnia swoją pozycję na rynku ubez... W I półroczu br. składka przypisana brutto Liberty Direct wzrosła do 61,8 mln zł w porównaniu z 38 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Oznac...
Pakiet assistance dla posiadaczy kart kredytowych ... Europ Assistance Polska we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK opracowała pakiety assistance dla posiadaczy kart kredytowych Gold i Platinum Banku Zach...
Pełny wariant ubezpieczenia komunikacyjnego z assi... Europ Assistance Polska we współpracy z InterRisk opracowała nowy wariant ubezpieczenia komunikacyjnego wraz z assistance. Wariant Pełny różni się zak...
Ubezpieczenie assistance dla podróżujących samocho... Mondial Assistance zaoferowało ubezpieczenie dla osób wyjeżdżających samochodem za granicę. W ramach polisy ochroną objęta może być nawet jednodniowa ...
Usługi assistance dla wlaścicieli samochodów Ferra... Europ Assistance Polska świadczy usługi assistance na rzecz właścicieli samochodów Ferrari zakupionych i zarejestrowanych w Polsce. Assistance obejmuj...