Ubezpieczenia

Odszkodowania z tytułu ubezpieczeń komunikacyjnych najczęściej wypłacane

poleć drukuj

W 2011 roku ubezpieczyciele wypłacili w sumie blisko 40 mld złotych odszkodowań i świadczeń wynikających z tytułu zawartych umów – wynika z najnowszego raportu Komisji Nadzoru Finansowego. To o ponad 8 proc. więcej niż w roku 2010. Zyski towarzystw najbardziej uszczupliły wypłaty dla kierowców.

Podobnie jak w 2010 roku, odszkodowania najczęściej wypłacane były z tytułu ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Znaczna część wypłaconej sumy dotyczyła też innego ubezpieczenia dla kierowców – AC.

Odszkodowania komunikacyjne najbardziej kosztowne

W minionym roku najwyższą szkodowością charakteryzowały się ubezpieczenia komunikacyjne – zakłady ubezpieczeń przeznaczyły na wypłatę odszkodowań i świadczeń blisko 64 proc. składki zarobionej na udziale własnym.

Fakt, że w branży najwięcej zamieszania wywołuje właśnie obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC potwierdzają doroczne doniesienia Rzecznika Ubezpieczonych na temat liczby i przedmiotu składanych do niego skarg i zażaleń. W 2011 roku do instytucji wpłynęło w sumie 14 356 skarg z zakresu wszystkich ubezpieczeń, przy czym aż 7 735 z nich odnosiło się do ubezpieczeń komunikacyjnych. Spośród nich, ponad 4 500 dotyczy obowiązkowego OC, 1 609 skarg ze strony ubezpieczających, a na trzeci miejscu dodatkowe ubezpieczenie AC – tu zanotowano ponad 1 350 skarg.

Czego najczęściej dotyczą skargi kierowców?

W ubiegłym roku listę skarg wypełniały najczęściej wątpliwości co do kwoty odszkodowania, odmowy wypłaty, problemy związane z uzyskaniem zwrotu składki za niewykorzystany okres ochrony, ceny poszczególnych polis czy posiadania przez kierowcę podwójnego ubezpieczenia.

Źródło: www.rzu.gov.pl

Najbardziej bulwersują ceny

Każda kolejna publikacja na temat cen obowiązkowego OC potwierdza, że horrendalne kwoty i nieznane klientowi algorytmy ustalania ceny niezmiennie bulwersują kierowców.A ci mogą dziś wybierać spośród ofert kilkunastu ubezpieczycieli.

Ceny za obowiązkowe ubezpieczenie OC uzależnione są od między innymi od wieku kierowcy i stażu za kierownicą. Kierowcy objęci zniżkami mogą zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie w stosunku do osoby, która dopiero rozpoczęła swoją przygodę za kółkiem.

Pomimo opłat sięgających nawet kilku tysięcy złotych za obowiązkową ochronę kierowcy będą płacić prawdopodobnie jeszcze więcej. 2012 rok ma być okresem wyrównywania cen na terenie Europy, a te obowiązujące w Polsce uchodzą za jedne z najniższych.

autor: Hanna Hylińska

Źródło: Bankier.pl


Tagi: , , , ,

Ubezpieczenia OC promowane podczas kampanii reklam... Liberty Direct rozpoczął kampanię reklamową promującą ofertę ubezpieczeń OC. Koncepcja kampanii powstała w oparciu o wyniki zestawienia opracowanego p...
Obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarzy W Polsce jest ok. 120 tys. praktykujących lekarzy. Wprowadzenie takiego obowiązku to dobra wiadomość dla ubezpieczycieli. – Nie wiemy, ilu lek...
Ubezpieczenie OC obejmuje szkody nawet podczas pos... Studentka zaparkowała samochód na parkingu przy uniwersytecie. Obok zatrzymał się właściciel forda. Kiedy kupował telefon w pobliskim salonie, jego sa...
Axa Direct rozszerza swój portfel produktowy o ube... AXA Direct rozszerzyło swoją ofertę o ubezpieczenie motocykli. Klienci zainteresowani tego typu produktem mają do wyboru dwa pakiety ochrony ubezpiecz...
Warta Auto Szyby gwarantuje zachowanie zniżek Ubezpieczenie WARTA AUTO SZYBY gwarantuje klientom naprawę lub wymianę uszkodzonej szyby bez utraty zniżki za bezszkodową jazdę w AC. WARTA oferuje...