- Tanie Ubezpieczenie OC, NNW - https://leonisdirect.pl -

Niekompletna dokumentacja medyczna uniemożliwia wypłatę odszkodowania z polisy OC

Ze statystyk prowadzonych przez Europejskie Centrum Odszkodowań S.A. wynika, że około 30 procent spraw o wypłatę odszkodowań z polisy OC sprawcy wypadku, które trafiają do EuCO, zawierają nieczytelną, nierzeczową lub niekompletną dokumentację medyczną, która uniemożliwia sprecyzowanie roszczenia do towarzystw ubezpieczeniowych.

– Dokumentacja medyczna z procesu leczenia osoby poszkodowanej i określenie, na jej podstawie, doznanego uszczerbku na zdrowiu, stanowią główny dowód w staraniach o wypłatę odszkodowania. Jeżeli ta dokumentacja jest nieczytelna lub niekompletna –  nie ma podstaw do wypłaty należnych świadczeń. Gdy taka sprawa trafia do EuCO, nasi eksperci rozpoczynają bardzo czasochłonną korespondencję z placówkami medycznymi – co może opóźnić wypłatę odszkodowania nawet o kilka miesięcy lub wpłynąć na jego zmniejszenie – powiedział mec. Paweł Lewandowski z Kancelarii Radców Prawnych EuCO.
Najczęściej specjaliści EuCO otrzymują dokumentację medyczną nieczytelną (sporządzoną niedbałym charakterem pisma), niekompletną (nie zawiera wszystkich istotnych dokumentów stworzonych w procesie diagnostyki i leczenia) oraz nierzeczową (nie podaje związku między zdarzeniem a objawami, które zgłosił pacjent).
Europejskie Centrum Odszkodowań stworzyło kanon dokumentacji medycznej, która przyspieszy wypłatę odszkodowania. Najważniejsze dokumenty, których powinien domagać się poszkodowany, to m. in.

  • Informacja o przebytej rehabilitacji w ramach prewencji rentowej ZUS,
  • Orzeczenie lekarza orzecznika towarzystwa ubezpieczeniowego z opisem wyniku badania,
  • Karta informacyjna z leczenia szpitalnego,
  • Opisy badań obrazowych i czynnościowych (np. RTG, USG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, audiogram, spirometria),
  • Karta informacyjna z udzielonej pomocy w szpitalnym oddziale ratunkowym,
  • Informacja o udzielonej pomocy przez pogotowie ratunkowe,
  • Opinia lekarza biegłego sądowego wydana w sprawie karnej,
  • Wyciąg z kartoteki prowadzonej przez poradnie.

– Świadomy poszkodowany, który wie jakich dokumentów oczekiwać od placówek medycznych, może zdecydowane skrócić późniejszy proces likwidacji szkody. Warto poinformować lekarzy, którzy diagnozują i leczą osobę poszkodowaną, że będziemy starać się o odszkodowanie i potrzebujemy czytelnej i kompletnej dokumentację – podkreślił mec. Paweł Lewandowski.
Specjaliści EuCO zwracają uwagę na możliwość usuwania wad dokumentacji medycznej (na mocy Ustawy o prawach pacjentów i Rzeczniku Praw Pacjenta z 6 listopada 2008 roku oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania). Osoby poszkodowane, które chcą starać się o odszkodowanie, mają prawo domagać się od placówek medycznych sporządzenia czytelnych kopii dokumentów z baz archiwalnych, odpisów lub wyciągów z określonej dokumentacji medycznej oraz przeprowadzenia zalecanych badań, które dotąd nie zostały wykonane.

źródło: Europejskie Centrum Odszkodowań S.A.