Ubezpieczenia

Od czego warto się ubezpieczyć w okresie zimowym

poleć drukuj

Ubezpieczenie przyda się zimą nie tylko tym, którzy wyjeżdżają na narty w góry. Inne, nawet amatorskie sporty, też są kolizyjne, podobnie zresztą jak samo poruszanie się po zimowych drogach. Bezpieczeństwa nie zagwarantuje nawet pozostanie w domu.

 

Sprawdzamy, o jakich polisach warto pomyśleć w tej porze roku, a pracownicy firm ubezpieczeniowych podpowiadają, jak uniknąć zwyżek składki.

Ubezpieczenia na zimę – sporty zimowe

Pierwsze miesiące roku to okres, kiedy towarzystwa ubezpieczeń notują najwięcej szkód. Podróże zimą bywają niebezpieczne, te połączone z uprawianiem sportów zimowych – szczególnie.

Coraz więcej turystów wie, że ubezpieczenie na czas wyjazdu mieć warto. Wciąż enigmatyczną kwestią pozostaje to, czego właściwie powinna dotyczyć ochrona. W przypadku turysty ubezpieczenie powinno być taką samą częścią zabieranego ze sobą ekwipunku, jak sprzęt sportowy. Jeśli w wyjazdowych planach mieści się uprawianie sportów zimowych – rola polisy wzrasta. Gdy mowa o wyjeździe zagranicznym, ubezpieczenie staje się właściwie bezwzględną koniecznością. Choć największą nieuwagą zimą wykazują się dzieci, po prawdzie każdy, kto znajdzie się na stoku – także dorosły – powinien wyposażyć się w taki ochronny produkt. Doświadczenie sportowca odgrywa tu niewielką rolę – realnym źródłem ryzyka są przecież i inni użytkownicy stoku.

Ubezpieczenia na zimę – wyjazd w góry

Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy w góry polskie, słowackie czy do krajów alpejskich, warto przed wyjazdem poświęcić trochę czasu ubezpieczeniom. Choć Polacy dzięki członkostwu w Unii mają zagwarantowaną opiekę zdrowotną na całym jej terenie, są sytuacje, w których musimy wykupić dodatkową polisę.

Ubezpieczenia wyjazdu ma w swojej ofercie większość ubezpieczycieli działających na polskim rynku: Warta, Uniqa, Elvia, Generali, Axa czy Signal Iduna. Średni koszt tygodniowego ubezpieczenia dla jednej osoby to ok. 50 złotych. Przed podpisaniem umowy należy jednak dokładnie zapytać o warunki. Ubezpieczyć musi się każdy, kto planuje wypad na narty czy na górską wędrówkę za granicą, i to niezależnie od wieku czy płci. Jeśli wybieramy się z czteroosobową rodziną na narty w słowackie Tatry, każdy wyjeżdżający musi mieć wykupioną polisę.

Ubezpieczenia na zimę – samochód

Można powątpiewać, czy zima to najlepszy czas na ubezpieczenie samochodu. Z całą pewnością jednak jest to czas, w którym ubezpieczenie daje poczucie bezpieczeństwa większe niż o każdej innej porze roku.

Każdy właściciel pojazdu ma obowiązek wykupienia OC i pora roku nie ma tu nic do rzeczy. Inna sprawa, że ta polisa jest szczególnie przydatna zimą, kiedy samochód z racji śliskiej nawierzchni lubi znaleźć się poza kontrolą kierowcy, nierzadko prowadząc do stłuczek. Pokrycie z własnej kieszeni szkód, które sprawca wypadku spowodował nieświadomie, bywa szczególnie irytujące. Dyskomfortu innego rodzaju dostarcza konieczność pokrycia zniszczeń własnego majątku lub kosztów powrotu do zdrowia po wypadku. W obliczu takiego ryzyka kierowcy mają do dyspozycji nieobowiązkowe ubezpieczenia autocasco i NNW, a do tego pakiet usług assistance komunikacyjnego.

Ubezpieczenie na zimę – mieszkanie

W większości domów na liście przedświątecznych wydatków na próżno szukać pozycji „ubezpieczenie mieszkania”. A akurat ten okres, bardziej niż inne, uświadamia mnogość wypadków, jakie mogą przydarzyć się w domu.

Kto dotąd nie ubezpieczył swojej nieruchomości albo szuka nowej, tańszej polisy, niech potraktuje świąteczno-noworoczny okres jako pretekst, żeby to zrobić. Niby w kontekście nieruchomości nie różni się specjalnie od innych pór roku, ale choinka, godziny spędzone w kuchni, opady śniegu i świąteczne wyjazdy przywodzą na myśl chyba najwięcej rodzajów ryzyka, na jakie można narazić nieruchomość i jej mieszkańców.

Źródło: Bankier.pl


Tagi: , , , , ,

Proama przygotowała korzystne warunki ubezpieczeni... Francuski ubezpieczyciel Groupama, działający w Polsce pod marką Proama rozpoczął już sprzedaż ubezpieczeń komunikacyjnych. Klientom jeżdżącym bezszko...
Wyjazd na narty, tylko z polisą OC Coraz częściej turyści planujący wyjazd narciarski lub snowboardowy, wykupują ubezpieczenie turystyczne. Jednak wybierając polisę, nie wszyscy pamięta...
Zakres ubezpieczenia czynnikiem decydującym o zaku... To nie cena jest decydującym czynnikiem przy zakupie polisy AC. 54 proc. kierowców wybierając Autocasco w pierwszej kolejności kieruje się zakresem ub...
Ubezpieczenie szyb w trakcie Euro2012 Mieszkańcy miast, które będą przyjmowały kibiców w czasie Euro2012, mogą obawiać się większej liczby aktów wandalizmu polegających np. na wybiciu szyb...