Ubezpieczenia

Największy wskaźnik śmiertelności na polskich drogach

poleć drukuj

Z przeprowadzonego przez towarzystwo ubezpieczeń Link4 oraz Polską Izbę Motoryzacji badania wynika, że Polska jest krajem o najwyższym wskaźniku śmiertelności w wypadkach drogowych w UE. Pomimo, wysokiej liczby tragicznych wypadków, wielu kierowców nie dba o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. Prowadzą samochód pod wpływem alkoholu, bez pasów, bez ważnego przeglądu technicznego samochodu i nie zmieniają opon na zimowe.

Okazuje się, że polscy kierowcy skłonni są ryzykować na drodze, nie stosując się do przepisów kodeksu ruchu drogowego i powszechnie obowiązujących zasad.

W badaniu 16 % posiadaczy samochodów przyznało, że zdarzyło im się nie zrobić badania technicznego na czas. Co trzecia osoba w tej grupie twierdzi, że bez ważnego badania jeździła nawet ponad 20 dni.

Do prowadzenia „na podwójnym gazie”, przynajmniej od czasu do czasu, przyznaje się aż 7% kierowców. „Jeśli przyjąć, że w Polsce jest ok. 20 milionów kierowców, daje to zatrważającą liczbę 1,4 miliona osób, którym zdarza się kierować pojazdem po spożyciu alkoholu”. – powiedział Roman Kantorski, prezes Polskiej Izby Motoryzacji. Nieco częściej do nietrzeźwości za kierownicą przyznają się mężczyźni i osoby z niższym wykształceniem.

Co siódmy posiadacz samochodu (14%) do połowy stycznia br. nie zmienił opon na zimowe. Połowa osób nie zmieniła opon ze względu na brak śniegu, a niemal co piąty, aby zaoszczędzić pieniądze. Natomiast 6 procent nie miało czasu! „Używanie opon zimowych jest obligatoryjne w wielu europejskich krajach, np. w Czechach, w Austrii, na Słowacji, w krajach skandynawskich, czy bałtyckich. Także w Polsce powinniśmy zastanowić się nad obowiązkiem ich stosowania, bo zdecydowanie poprawiają bezpieczeństwo na drodze” – powiedział Jan Sadowski, ekspert ds. ubezpieczeń w Link4. Zmiany opon najczęściej zaniechali najstarsi właściciele pojazdów, w wieku powyżej 59 lat oraz mieszkańcy największych miast.

Pasów, przynajmniej od czasu do czasu, nie zapina co drugi posiadacz samochodu, w tym aż 8 procent przyznaje, że regularnie jeździ bez pasów, chociaż pasy niejednokrotnie ratują życie. Najczęściej są to młodzi mężczyźni w wieku 25-39 lat (aż 60 procent osób w tej grupie). Skłonność do zapinania pasów rośnie wraz z wiekiem. Starsi kierowcy zdecydowanie chętniej korzystają z tego środka bezpieczeństwa. Rzadziej pasów używają mieszkańcy wsi.

Źródło: Link4


Tagi: , , ,