- Tanie Ubezpieczenie OC, NNW - https://leonisdirect.pl -

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach OC komunikacyjnych

 

W sierpniu 2011r. została wprowadzona przez Sejm nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Z pewnymi wyjątkami, które już obowiązują, nowe przepisy prawne wejdą w życie z dniem 11.02.2012 r.

 

Zmiany, które już obowiązują dotyczą zaostrzenia kar za brak obowiązkowego  ubezpieczenia OC. Nowe przepisy wprowadziły następujące wysokości kar za brak aktualnej polisy OC:

 

Nowelizacja ustawy ma na celu poprawę sytuacji ubezpieczonych i poszkodowanych. Przepisy rozwiązują wiele spornych kwestii wynikających z niejasnych i sprzecznych ze sobą norm prawnych oraz ich niedostosowania do realiów życia.

 

Zawarcie polisy OC.

 

Polisę OC zawierana jest na 12 miesięcy. Umowę ubezpieczenia należy wypowiedzieć najpóźniej na 1 dzień przed końcem okresu, na jaki została zawarta. Jeżeli obowiązek ten nie zostanie dopełniony polisa zostanie wznowiona automatycznie na kolejny rok.
Pamiętajmy:

 

•    Wypowiedzenie musi być zostać złożone w formie pisemnej. Można je dostarczyć  osobiście do placówki towarzystwa, w którym była zawarta umowa, lub do agenta współpracującego. Rezygnacja może zostać wysłana listem poleconym. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku liczy się data stempla pocztowego.
•    Jeżeli umowa ubezpieczenia OC została automatycznie wznowiona na kolejny rok, to ubezpieczyciel powinien potwierdzić ten fakt w formie pisemnej w terminie 14 dni od daty jej zawarcia.
Podwójne ubezpieczenie.

 

Podwójne ubezpieczenie występuje w sytuacji, gdy została zawarta umowa ubezpieczenia OC jednocześnie z dwoma towarzystwami na ten sam okres ochronny. Dochodzi do takiej sytuacji wtedy, gdy dokonamy zmiany ubezpieczyciela i nie złożymy wypowiedzenia dotychczasowej umowy. W efekcie jedną zawrzemy sami a druga zostanie wznowiona przez ubezpieczyciela.
Pamiętajmy:

 

•    Umowę ubezpieczenia OC zawartą automatycznie, możemy wypowiedzieć pisemnie na zasadach ogólnych. Jednakże za okres udzielonej ochrony będziemy zobowiązani zapłacić składkę ubezpieczycielowi.
•    Jeżeli zawrzemy dwie umowy ubezpieczenia OC u jednego ubezpieczyciela, to ma on obowiązek pobierać od nas składkę tylko z tytułu jednej umowy ubezpieczenia.

 

Przeniesienie prawa własności (sprzedaż, darowizna).

 

W przypadku zawarcia umowy kupna-sprzedaży lub umowy darowizny, na nabywcę przechodzą prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC, począwszy od dnia w którym została zawarta umowa.
Pamiętajmy:

 

•    Umowa ubezpieczenia OC, nabyta wraz z pojazdem mechanicznym, rozwiązuje się z upływem okresu, na który została zawarta. W tym przypadku nie ma automatycznego zawarcia jej na kolejny okres 12 miesięcy.
•    Nabywca może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC w dowolnym czasie po nabyciu pojazdu i zawsze w formie pisemnej. Umowa rozwiąże się w dniu złożenia wypowiedzenia.
•    Ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki z tytułu ubezpieczenia OC, uwzględniając zniżki lub zwyżki jakie przysługują nabywcy od dnia przeniesienia prawa własności.
•    Nabywca pojazdu mechanicznego, który nie otrzymał ważnej polisy OC od zbywcy, ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC w dniu zawarcia umowy, nie później jednak niż w dniu wprowadzenia pojazdu do ruchu.
•    Zbywca ma obowiązek pisemnego powiadomienia ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu w terminie 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności. Do momentu powiadomienia ubezpieczyciela obie strony solidarnie odpowiadają za zapłatę należnej składki.

 

Wprowadzone zmiany poprawiają wzajemne relacje stron umowy ubezpieczenia, precyzując i porządkując nie tylko obowiązki, ale również prawa klienta, a także ubezpieczyciela – komentuje Katarzyna Siwiec, manager ds. ubezpieczeń w porównywarce ipolisa.pl.

 

Nowe regulacje, prócz omówionych już zmian, wprowadzają udogodnienia w zakresie informowania klientów o ich prawach i obowiązkach, porządkują wymianę informacji oraz terminy przy zwrotach składek za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej, a także normują sytuacje, określając podmiot, który będzie miał prawo dochodzić roszczeń regresowych od kierującego pojazdem.

 

Najważniejsze zmiany ustawy:
•    Obowiązek informowania klienta. Nowe regulacje nakładają na ubezpieczyciela obowiązek przekazywania klientowi na 14 dni przed upływem 12 miesięcznego okresu ochrony, informacji o ubezpieczeniu na kolejny okres ochronny. Przepisy precyzyjnie regulują zakres tych informacji. Klient zostanie zapoznany nie tylko z wysokością składki do zapłacenia za kolejny okres, ale także będzie informowany o swoich prawach i obowiązkach wynikających z zawartej już umowy ubezpieczenia OC.

•    Zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Klientowi przysługuje zwrot składki zapłaconej ubezpieczycielowi za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC, który powinien zostać dokonany niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wypowiedzenia lub odstąpienia. Wysokość zwrotu jest uzależniona od liczby dni niewykorzystanej ochrony i przysługuje bez względu na szkody jakie zaistniały przed rozwiązaniem umowy.

•    Roszczenie regresowe. W dotychczasowych regulacjach prawnych, prawo do regresu, czyli dochodzenia od sprawcy szkody zwrotu wypłaconego odszkodowania, przysługiwało tylko ubezpieczycielowi. W znowelizowanej ustawie prawo to będzie przysługiwało również Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu.
źródło: ipolisa.pl