Ubezpieczenia

Przed zagranicznym wyjazdem na urlop warto wykupić kartę EKUZ

poleć drukuj

Podczas zagranicznego urlopu możemy uniknąć kosztów leczenia, pobierając przed wyjazdem z NFZ kartę EKUZ. Narciarze powinni jednak pamiętać o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) daje możliwość leczenia w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Najczęściej wiąże się to ponoszeniem części kosztów świadczeń medycznych z własnej kieszeni.

 

Osoby planujące urlop na stoku powinny dodatkowo wykupić ubezpieczenie turystyczne, gdyż ratownictwo górskie w wielu krajach, m.in. w Austrii, we Francji, w Czechach oraz na Słowacji, jest w pełni odpłatne.

 

Aby uzyskać kartę, należy złożyć wniosek w oddziale NFZ. Można go również wysłać pocztą elektroniczną. NFZ udziela również informacji na temat systemu opieki zdrowotnej państwa, do którego planujemy wyjazd. Okres ważności karty liczony jest od dnia złożenia wniosku. Istnieje możliwość dodatkowego oznakowania EKUZ w alfabecie Braille’a.

 

Jeżeli podczas pobytu za granicą niezbędna okaże się pomoc medyczna, EKUZ potwierdza prawo do korzystania ze świadczeń w placówkach działających w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Kartę należy możliwie najwcześniej okazać lekarzowi lub administracji szpitala. Dodatkowo przydatny może okazać się dowód tożsamości lub kopia karty.

 

W większości krajów także placówki działające w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia pobierają pewne opłaty od ubezpieczonych. EKUZ nie zwalnia z poniesienia tych kosztów. Warto więc przed podróżą poznać zasady działania tamtejszego systemu ochrony zdrowia.

 

W wielu zagranicznych miejscowościach wypoczynkowych lekarze przyjmują tylko prywatnie, w związku z tym nie honorują EKUZ. Za ich usługi trzeba zapłacić pełną cenę, której Fundusz nie zwróci.

 

Pacjent w pełni ponosi koszty transportu sanitarnego do Polski. Należy także pamiętać, że leczenie skutków wypadków związanych z uprawianiem sportu, w tym narciarstwa, obciążone jest wyższymi opłatami niż w innych przypadkach. W związku z tym wskazane jest wykupienie ubezpieczenia dodatkowego obejmującego koszty, których w krajach UE nie pokrywa powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

 

Osoby, które wiedzą, że w czasie podróży będą potrzebowały dializ nerek, tlenoterapii, specjalnego leczenia astmy, echokardiografii w przypadku przewlekłych chorób autoimmunologicznych oraz chemioterapii, muszą przed wyjazdem uzgodnić udzielenie tych świadczeń z placówką służby zdrowia w miejscu planowanego pobytu.

 

Jeśli, mimo posiadania EKUZ, ponieśliśmy opłaty za świadczenie, które w danym państwie są wykonywane w ramach powszechnego ubezpieczenia, możemy po powrocie do kraju ubiegać się o zwrot tych wydatków w oddziale NFZ. Ważne jest, aby w takich przypadkach zachować oryginały rachunków i dowodów zapłaty, gdyż są one niezbędne do uzyskania refundacji.

 

Osoby ubezpieczone: zatrudnione, prowadzące pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą, pobierające rentę, studenci zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię, członkowie rodzin (w przypadku członka rodziny w wieku powyżej 18 lat – po przedstawieniu dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń) mogą otrzymać kartę na sześć miesięcy.

 

Bezrobotni zarejestrowani w Urzędzie Pracy otrzymują kartę EKUZ na dwa miesiące. Z kolei emeryci mogą dostać EKUZ na 5 lat. Kartę ważną do 6 miesięcy mogą otrzymać kobiety w okresie ciąży lub porodu, posiadające obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium Polski oraz dzieci i młodzież do 18 roku życia. Kartę ważną do 90 dni dostaną osoby, które spełniają kryterium dochodowe do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej i otrzymały decyzję, np. wójta, burmistrza.

 

Źródło: PAP


Tagi: , , ,

Świat bez granic – nowy produkt w ubezpiecze... Citi Handlowy wzbogaca ofertę produktów ubezpieczeniowych przeznaczonych dla posiadaczy kart kredytowych o kolejny produkt. „Świat bez granic” to krót...
Podczas wypoczynku w kraju warto wykupić assistanc... W każde wakacje miejscowości wypoczynkowe w Polsce tętnią życiem. To dowód na to, że pomimo popularności i atrakcyjnych cen zagranicznych wczasów, wie...
SOS PZM przygotowało atrakcyjną ofertę dla podróżu... Z początkiem sezonu urlopowego SOS PZMOT przygotował nową ofertę dla osób planujących wakacyjne podróże samochodem. Pakiet „1444 godziny spokoju z SOS...
Ubezpieczenie turystyczne KARTA TRAVEL gratis do k... Europ Assistance Polska wraz z TUiR Warta opracowały pakiet assistance podróżnego Karta Travel dołączanego nieodpłatnie do ubezpieczenia domu lub mies...
Jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne dopasow... Według informacji prasowych, oferty wakacyjne sprzedają się w tym roku znacznie lepiej niż rok temu. Czy Polacy wybierając się za granicę wiedzą, jak ...